Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Materiał zewnętrzny partnera 2021-06-23 13:56:10
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Wysypka u dziecka to zjawisko powszechne. Jej charakterystyczną cechą są zmiany skórne, które mogą przybierać różne postacie. Krostki, plamki lub grudki to rezultat niekorzystnego działania szeregu czynników, z których nie wszystkie stanowią powód do niepokoju. Większość wysypek u dzieci ma podłoże alergiczne i znikają one, jak tylko ograniczy się kontakt z alergenem. Tego rodzaju zmiany są wywołane czynnikami zewnętrznymi, więc rodzic nie musi od razu planować wizyty u dermatologa. Jest ona jednak konieczna, gdy krostkom towarzyszą inne symptomy, zwłaszcza gorączka. Wtedy wysypka u dziecka może być jednym z objawów infekcji, która wymaga farmakoterapii.
Przyczyny powstawania wysypki u dziecka nie zawsze są błahe. W niektórych przypadkach pojawia się ona, gdy w organizmie malca toczy się stan zapalny, zapadł na chorobę zakaźną lub zmaga się z jednym z przewlekłych schorzeń dermatologicznych. Tego rodzaju chorobą jest np. atopowe zapalenie skóry, którego objawem są nie tylko zmiany skórne, ale też uporczywy świąd. Schorzenie wymaga odpowiedniej, stałej i systematycznej pielęgnacji skóry.
Niekiedy wykwity pojawiają się jako objaw choroby zakaźnej – ospy, odry, różyczki, mononukleozy lub szkarlatyny. Mimo że znikają one razem z wirusem, to wskazana jest wizyta u lekarza. Niektóre choroby zakaźne leczy się farmakologicznie, inne jedynie środkami doraźnymi. Dziecko powinno izolować się od rówieśników, a uporczywe objawy złagodzić dostępnymi bez recepty preparatami.
Każdą wysypkę u dziecka da się złagodzić domowymi sposobami, jednak warto wiedzieć, jaki czynnik jest odpowiedzialny za pojawienie się zmian skórnych. Będzie nam wtedy łatwiej dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Skórę atopową traktuje się zwykle dermokosmetykami, ponieważ są one bezpieczne dla małych pacjentów i działają leczniczo. W ich składzie są związki o działaniu terapeutycznym takie jak alantoina i pantenol, które nie tylko koją i goją podrażnienia, ale też łagodzą świąd. Można je stosować u każdego dziecka, które zmaga się z wysypką i jest zmęczone uciążliwymi objawami.
Na krostki u dziecka sprawdzą się też preparaty nawilżające. Ich formuła jest oparta o kompleks PCA – związek zatrzymujący wodę w skórze (dzięki czemu nie dochodzi do jej przesuszenia i odwodnienia). Kosmetyki z apteki można używać razem z innymi preparatami farmaceutycznymi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.