Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-08-29 09:53:21
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Pierwsze artystyczne kreski nasz maluch stawia kredkami między pierwszym a drugim rokiem życia. Warto umożliwić jemu tę wspaniałą przygodę i wybrać dopasowane do wieku kredki. W trakcie następnych lat dziecko rozwija swoją wyobraźnię i z prostych kresek kształtuje pierwsze znaczące postacie i przedmioty. Pamiętajmy dziecko, które maluje dla nas wydawałoby się nic nie znaczące bazgroły, w rzeczywistości są to ważne etapy rozwoju rysunku dziecka. Te zwykłe kreski, plątanina na kartce oznaczają wiele. Wystarczy zapytać jego samego, co narysował, a z podjętej rozmowy z dzieckiem dowiemy się się, że właśnie naszkicował kotka, a obok stworzył pojazd.
Dziecko do nauki rysowania potrzebuje odpowiednich kredek. Dla małych rączek, które nie dysponują jeszcze odpowiednią siłą nacisku bardzo dobre będą kredki grube i miękkie. Takimi kredkami rysuje się dzieciom dobrze. Są one wygodne, a dzięki odpowiedniej wielkości dziecko tak szybko ich nie wypuści z rączek. Będzie nimi pewnie malował i cieszył się z pierwszych podrygów na papierze. Do tego będą dobre kredki świecowe, które nie kruszą się tak bardzo i przeznaczone są już dla dzieci w wieku powyżej 1 roku życia. Dla zadowalającego efektu dobre będą kredki ołówkowe, które wykonane są z węgla drzewnego. Bardzo fajnie prowadzą linię, są wyraźne i świetnie rozwijają małą motorykę dziecka. Trzeba zwrócić tylko uwagę, aby były przeznaczone dla dzieci w wieku 1 lub 2 lata.
Kredki ołówkowe posiadają różne kształty w przekroju poprzecznym. Pomimo że zaczynający swoją drogę młody artysta zaczyna malować kredkami od chwytu cylindrycznego, i kształt w tym wypadku nie ma jeszcze takiego znaczenia. Tak już dla 3 latka najlepsze będą te o kształcie stożkowym lub trójkątnym. Ułatwią one dziecku wyrobienie odpowiedniego chwytu, potrzebnego mu w przyszłości do nauki pisania. Kredki heksagonalne przeznaczone są dla dzieci w wieku powyżej 5 roku życia. Okrągłe są uniwersalne i dobre dla każdego.
Oprócz kredek świecowych i ołówkowych na sklepowych półkach możemy spotkać także akwarelowe, które z wykorzystaniem wody sprawdzą się u dzieci starszych, które potrafią malować już konkretne obrazki. Warte uwagi są te przypominające kredki ołówkowe, ale w rzeczywistości nimi nie są. To kredki grafionowe. Wykonane są z glinki kaolinowej. Nie są tłuste i nie błyszczą się. Posiadają intensywne kolory, dzięki którym prace plastyczne będą barwne i wyraziste. Nie brudzą rąk i nie kruszą się. Nimi możemy wykonać jedną z technik malowania jaką jest sgraffito. Nakładamy klika warstw kolorów jedna na drugą i zeskrobujemy warstwę wierzchnią. Technika ta daje ciekawe efekty i wzbogaca prace i wyobraźnie dziecka.
Kredki powinny być dostępne w domu u każdego dziecka. Nawet dorośli mogą korzystać z nich na co dzień, gdyż rysowanie, malowanie, kolorowanie bardzo uspokaja i wycisza. Ponadto zapewniają artystyczny rozwój, a dzięki zabawie rozwijają pomysłowość. Kredki nie muszą służyć tylko do rysowania. Dzięki nimi możemy uczyć dziecko kolorów, sortując je właściwie, układać różne kształty, tworzyć kredkowy labirynt czy grać w bierki. Pomysłów jest bardzo dużo, a niejeden z nich podpowie nam samo dziecko.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.