Opublikowany przez: Ewa Mierzejewska 2013-06-06 16:25:26
Nawet drobne dolegliwości ze strony organizmu powinny być sygnałem ostrzegawczym, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, ale nie należy także panikować. Mogą one wynikać zarówno z błahego powodu, tak jak i z poważnej choroby. Dlatego warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania, lub odeśle do specjalisty. Wczesne wykrycie choroby pozwala na powodzenie terapii.
Bóle głowy
Odczuwając ból głowy nie należy popadać w panikę. Jednak, gdy ból ma charakter powtarzający się i uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania pozwalające diagnozować źródło bólu. Zaliczają się do nich: badania morfologiczne, badanie moczu i biochemiczne krwi, oraz pomar ciśnienia krwi i pulsu. W momencie, gdy któreś z powyższych badań jest złe należy poszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową głowy lub rezonans magnetyczny, ewentualnie badanie płynu mózgowo – rdzeniowego oraz badanie elektroencefalograficzne.
Bóle brzucha
Tak jak w każdym badaniu taK i przy bólu brzucha należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zrobi on wywiad, w którym zlokalizuje wstępnie miejsce bólu i jego charakter, oraz zdiagnozuje ewentualne bóle towarzyszące bólowi brzucha. Następnym krokiem będzie wykonanie podstawowych badań, czyli morfologii krwi, analizy moczu, badanie kału na krew utajoną, badanie kału na pasożyty. Kolejnym podstawowym badaniem przy zdiagnozowaniu bólu brzuchu jest badanie Ultrasonfografem(USG). Pozwala ono na wykryciu zmian patologicznych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej pacjenta. Jeżeli to badanie wykaże jakieś nieprawidłości w którymś z narządów wewnętrznych to lekarz kieruje na gastroskopię, lub kolansoskopię. Badania określające zdolność absorpcyjną jelit.
Brak apetytu, ciągłe zmęczenie
Objawy te najczęściej są zwiastunem niedokrwistości, czyli anemii. Aby ją potwierdzić, bądź wykluczyć należy zrobić morfologię krwii, badania kału na krew utajoną, ogólne badanie moczu, OB.
Krwawienie z nosa
W aby znaleźć przyczynę tej dolegliwości należy zgłosić się do laryngologa i zrobić badania takie jak: morrfologia krwi z rozmazem, koagulogram, jonogram, OB i badanie ogólne moczu.
Nagłe chudnięcie
Gubienie wagi może cieszyć, ale zbyt szybki proces chudnięcia powinien być znakiem ostrzegawczym wymagającym niezwłocznej wizyty u medyka. Może ono zwiastować choroby tarczycy. W tym celu musowe jest zrobienie badań hormonów, kału morfologii krwi, a także w niektórych wypadkach kolanokskopii.
Duża ilość siniaków/ciągłe pragnienie
Te dolegliwości mogą zwiastować cukrzycę, badź nietolerancję glukozy. Dla "świętego spokoju" podstawowym badaniem będzie tradycyjnie morfologia krwi, ogólne badanie moczu, oraz glukozy we krwi.
Problemy ze snem
Na samym początku psycholog, bądź psychiatra zbiera wywiad, który pozwala mu stwierdzić przebieg bezsenności i zachowania związane ze snem. Pacjent przez max. 2 tygodnie monitoruje swój sen i zapisuje w dzienniczku wszelkie uwagi oraz wypełnia kwestionariusze, które pozwolą zmierzyć poziom nasilenia depresji i lęku u niego.
Kłucie serca
Z sercem nie ma żartów. Dlatego też w przypadku, gdy występują bóle, kłócia, lub ucisk w klatce piersiowej potrzebna jest diagnostyka kardiologa. Podstawowym badaniem ku rozpoznaniu problemów sercowych są badania krwi, czyli badanie profilu lipidów i poziomu tri glicerydów, badanie stężenia glukozy na czczo i hemobogliny glinkowatej. Kolejnym krokiem jest badanie EKG. Wyiłkowe badanie EKG, EKG Metodą Holtera, Echokartografia obciążeniowa, a także karonografia.
Pieczenie pęcherza
Ból pęcherza – Tutaj najważniejsze jest badanie ogólne moczu, które da właściwy obraz na to, czy znajdują się w nim bakterie lub nieprawidłowe stężenie białych ciałek krwi. Często wykonuje się także posiew moczu i USG.
Artykuł powstał w ramach cyklu
Badania profilaktyczne w ciąży i nie tylko, którego partnerem jest:
Tak. Często robię podstawowe badania. |
|
3,9% |
Tak, ale tylko, gdy dolegliwości szybko nie mijają. |
|
46,2% |
Nie. Zazwyczaj kupuję coś w aptece i liczę, że wszystko minie. . |
|
23,1% |
Nie, czekam aż przejdzie. |
|
26,9% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
carolla 2021.12.22 22:08
Robiłam rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego w centrum diagnostycznym Radio Medica https://radiomedica.pl/ Zależało mi na szybkim i dokładnym badaniu.
carolla 2021.12.22 22:08
Robiłam rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego w centrum diagnostycznym Radio Medica https://radiomedica.pl/ Zależało mi na szybkim i dokładnym badaniu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.