Artykuł promocyjny Opublikowany przez: IwonaSza 2013-07-08 21:32:57
A co z tkanką tłuszczową?
Przyzwyczajenia żywieniowe panujące w Europie Środkowej charakteryzują się nadmiernym spożyciem artykułów wysokoenergetycznych, bazując przede wszystkim na zwiększonym poborze tłuszczów, a także zbyt dużej konsumpcji łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Węglowodany, których nie spalamy, odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Taki sposób żywienia oraz siedzący tryb życia jednoznacznie wspiera powstawanie degeneracyjnych chorób – miażdżycy naczyń krwionośnych, zawału serca, otyłości, apopleksji, zakłóceń w obiegu krwi. Dlatego w nowej piramidzie położony został nacisk na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie i wspomaga właściwe trawienie oraz spalanie nadmiaru dostarczanej z pożywaniem energii. Panuje również powszechna opinia o tym, iż bardzo niezdrowe i przede wszystkim tuczące są dania smażone. Jest to prawdą, o ile w kuchni stosujemy nieodpowiedni olej.
Negatywnym efektem smażenia jest przedostawanie się do jedzenia produktów rozkładu tłuszczu, które uważane są za substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jedynie umiejętna technika smażenia, na odpowiednim oleju minimalizuje ryzyko ich powstawania. Jak się okazuje również w tej kwestii decydującą rolę pełnią kwasy tłuszczowe.
„ Do smażenia zaleca się oleje roślinne, a przede wszystkim te o przewadze kwasów jednonienasyconych nad wielonienasyconymi. Kwasy jednonienasycone są bowiem zdecydowanie mniej podatne na utlenianie, zapewniają zatem wysoki stopień stabilności w temperaturze, w jakiej odbywa się proces smażenia, czyli zwykle ponad 150 do 200 stopni Celsjusza. Kwasy jednonienasycone względem wielonienasyconych powinny kształtować się w proporcji 2:1. Układ około 60 % kwasów jednonienasyconych w stosunku do ponad 30 % kwasów wielonienasyconych znajdziemy na przykład w oleju rzepakowym marki Rapso.” – tłumaczy Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Żywieniowego.
Właściwe żywienie, które pomaga utrzymać zdrowie w dobrej kondycji oraz przeciwdziała zmianom w naczyniach krwionośnych, charakteryzuje się niższym spożyciem tłuszczów nasyconych, zawartych w większości przypadków w artykułach pochodzenia zwierzęcego oraz spożycie w rozsądnych proporcjach kwasów nienasyconych prostych i złożonych. Doskonałym źródłem tych ostatnich są wysokojakościowe oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy marki Rapso, polecany przez Dr. Kurt Widhalma, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Żywieniowego.
Mariola1811 2013.07.10 11:06
Tłuszcze są potrzebne organizmowi, do prawidłowej pracy mózgu i nie tylko. Olej rzepakowy - niie stosowałam jeszcze, ale może spróbuję:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.