Opublikowany przez:
witaminkaa
2011-12-07 22:50:02
Czy chcesz by kluski były jak u mamy, a ciasto jak u cioci? Kluczem nie tylko jest talent, często to odpowiednio dobrana mąka.
Autor zdjęcia/źródło: sxc.hu
Najczęściej w sklepie sięgamy po mąkę tortową (typ 450), lub mąkę pszenną (typ 500). Mąkę tortową stosuję do ciast, a pszenną (typ 500) do klusek naleśników czy zasmażki.
Spróbuję wam przybliżyć podział na typy i po jaką mąkę sięgnąć kiedy masz przypływ inspiracji kulinarnej. Nie będę pisała o wszystkich rodzajach mąk, chcę poznać takie które są ogólnie dostępne w sklepach.
Mąka tortowa (typ 450):
Mąka luksusowa (typ 550):
Mąka wrocławska, poznańska, brzeska (pszenna, typ 500):
Mąka kukurydziana,
Mąka krupczatka (pszenna, typ 500):
Mąka ziemniaczana.
Można spotkać mąki:
Pełne ziarno 3 zboża
Pszenno razowa (typ 2000)
Mąka gryczana
Mąka orkiszowa
Co oznacza typ mąki? 450-2000
Typ mąki określany jest na podstawie zawartości w mące substancji mineralnych. Tak np. typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Popularnie zawartość substancji mineralnych w mące nazywana jest "zawartością popiołu" lub "popiołem". Wynika to z metody określania zawartości substancji mineralnych. Próbka badanej mąki po umieszczeniu w porcelanowym tygielku spopielana jest w specjalnym piecu w temperaturze 950 stopni Celsjusza w czasie godziny. Substancje organiczne zostaną spalone, a pozostałością po spaleniu będą substancje mineralne tworzące popiół. Typ mąki to pozostałość popiołu w % pomnożona przez 1000.
Oprócz Polskich Norm mogą istnieć normy lub specyfikacje zakładowe, w których producenci mąki mogą ustalać swoje typy mąki, np. mąka pszenna typ 500 lub typ 850, które zostały wykluczone z obecnej Polskiej Normy.
Należy dodać, że w innych krajach istnieją inne typy mąki oraz ich oznaczenia, np. w Niemczech mąka pszenna typ 405. (źródło: Wikipedia.org)
Poniżej kilka porad jaką mąkę stosujemy do jakiej potrawy:
Do ciast, biszkoptów, babek i tortów Mąka Tortowa
Do ciast drożdżowych, pączków, faworków i naleśników Mąka Luksusowa
Do pierogów, zasmażek i sosów Mąka pszenna (typ 500)
Mąka kukurydziana do wypieku ciast i pieczywa, dodatkowo nadaje piękny żółty kolor.
Do ciast kruchych, eklerów i ciast makaronowych Mąka Krupczatka
Do wypieku domowego chleba, bułek, ciastek a także naleśników i pizzy Mąka pszenna Pełnoziarnista
Ciekawostki:Mąka migdałowa
Mąka migdałowa stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnej mąki w słodkich wypiekach. Zachęcamy do eksperymentowania z mąką migdałową przygotowując desery w oparciu o surową dietę. Nada się idealnie do stworzenia tortów, ciast, ciasteczek. Może posłużyć jako dekoracja deserów i posypka sałatek. Perfekcyjna do zup i sosów. Mąkę migdałową można zastosować jako dodatek do naleśników i panierkę. Może również być wykorzystana do stworzenia mleka migdałowego - wystarczy połączyć kilka łyżek mąki migdałowej z wodą źródlaną i syropem z agawy i zmieszać na wysokich obrotach w blenderze. Może być również dodana i zmieszana w blenderze ze świeżo wyciskanym sokiem, napojem kakao lub mlekiem orzechowym, tworząc w ten sposób napój bogaty w substancje odżywcze. (źródło: Rawfoods.pl)
Mąka z amarantusa
Amarantus jest produktem nie tylko wyjątkowo odżywczym, ale także lekkostrawnym. Zawdzięcza to m.in. niezwykle drobnej frakcji skrobi. Jest ona pięć razy łatwiej strawna od – uznawanej dotąd za lekkostrawną - skrobi zawartej w kukurydzy; dlatego amarant można spożywać nawet na krótko przed wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, np. przed egzaminem, treningiem czy zawodami. Wysoka wartość odżywcza i energetyczna sprawia, że dania lub chrupki z amarantusa znalazły się w diecie osób uprawiających duży wysiłek fizyczny (sportowcy, komandosi).
W porównaniu z innymi zbożami zawiera stosunkowo dużo błonnika, zawiera go więcej nawet niż słynne otręby owsiane. Znacząca obecność włókna stawia tę roślinę w rzędzie produktów przeciwdziałających chorobom układu krążenia. Zawiera też takie substancje jak skwaleny, opóźniające procesy starzenia organizmu i antyoksydanty przeciwdziałające chorobom nowotworowym.
Z powodzeniem można stosować go w żywieniu osób z hiperlipidemią, anemią, miażdżycą, cukrzycą, chorobami układu nerwowego, krążenia i kostnego, a także może być składnikiem diety dzieci chorych na celiakię, gdyż nie zawiera glutenu. (żródło: Lepszezdrowie.info)
Co mówią inni o mące na Familie.pl W wątku Co wiesz o mące? Co byś chciał/a wiedzieć? napisali: JUICYfruit s - “...Mam kilka rodzajów i wiem która najlepiej w czym się sprawdzi ;)Pieczywa prawie wcale nie jadam, kluski - od czasu do czasu, jak mam wenę na robienie:) Zazwyczaj tortowa, albo 550...”Mama Tymka - “...Dobieram typ do rodzaju potrawy - mam w przepisach określone czy ma to być mąka 450, 550...”etka - “...O mąkach wiem sporo - w szkole na towaroznastwie się uczyłam.W domu mam: ekstra tortową 450, luksusową 550, a do tego jeszcze krupczatkę i ziemniaczaną...”jkm - “...ja używam zazwyczaj 550 luksusowej, również wrocławskiej jak i krupczatki (do każdego ciasta kruchego staram się dodawać około pół na pół albo 1/3) i ziemniaczanej...” W wątku Mąka krupczatka napisali: oliwka - “...Kiedyś przed podaniem dla dziecka kaszki manny do mleka dodawało się właśnie mąki krupczatki by ciut mleko zagęścić i przygotować maluszka do kaszki manny... Ja tego nie stosowałam już bo były różnego rodzaje inne zamienniki... gotowe kaszki bananowe, Laktovit 2 itp...”nat23 - “...Ja mam i piekę z niej tzw: orzechy z nadzieniem z mleka w proszku, ale do tego potrzebna jest specjalna forma do pieczenia...”W wątku Mąka napisali:asiawojtekkarolcia - "...ja używam pszennej i tortowej..."
coccodrillo - “...Robiąc zakupy zwracam uwagę na typy - najniższy typ mąki jest idealny do biszkoptów. Wyższy np 750 do chleba. Do pierogów i zwykłych ciast (nie biszkoptu) używam mąki typu 550 lub 650...”Ania_29 - “...Ja też przede wszystkim używam mąki pszennej z tymi typami to raczej się nie znam więc przy wyborze się nimi nie kieruję, ale kieruję się troszkę ceną, bo wydaje mi się, że tania mąka nie może być produktem dobrym...” Czy codzienne zmagania kulinarne są możliwe bez mąki? Teoretycznie tak. Jednak po co odmawiać sobie przyjemności komponowania dań i wypieków. Strawa nie tylko dla ciała jest ale i dla ducha jeśli odpowiednio przyrządzone nie tylko syci nasz głód a głaszcze podniebienie.Zaczynając od chleba na śniadanie, zasmażek sosów i placków na obiad, a kończąc na omlecie można zatracić się lub... wzbogacić kulinarne dania. Zaproś gości na sobotę i upiecz ciasto, lub ciasteczka.Mąka to jeden z niewielu obowiązkowych produktów w kuchni, zawsze się przydaje. Ma wiele możliwości, długo zachowuje świeżość, jest uniwersalna. Lubi wyzwania. Zdaje się na ciebie:)Wszystkie zdjęcia pochodzą z działu Kulinarnego Familie.pl https://www.familie.pl/przepisy-kulinarne