Opublikowany przez: IwonaSza Źródło artykułu: "Język niemowląt" Tracy Hogg, Melinda Blau 2013-05-12 12:26:42
Język ciała niemowlęcia
Obserwując własne dziecko, wbrew wszystkiemu dość szybko nauczymy się zauważać pewne oznaki, które świadczą o jego określonych potrzebach. I tak, ruch główki z boku na bok, powolne zamykanie oczu lub wręcz odwrotnie, szeroko otwarte oczka, bez mrugania, to najczęstsze oznaki przemęczenia. Do tego dochodzi jeszcze tradycyjne ziewanie i nieskoordynowane kopanie, chwytanie za uszy, włosy. Płacz z początku przybiera formę marudzenia, ale jeżeli nie zareagujemy, pojawia się płacz coraz bardziej intensywny.
Nadmiar bodźców objawia się długim i bardzo intensywnym płaczem, który jest podobny do płaczu przemęczonego. Pojawia się najczęściej, gdy dziecko nie chce się już bawić, a opiekun wciąż próbuje go do tej czynności nakłonić.
Głodne niemowlę wyciąga szyję w tył i skręca ją w bok, język ma zaokrąglony, oblizuje się po bokach lub buzię otwartą. Dłonie w tym czasie wędrują do buzi, dziecko próbuje je ssać. Ponadto, towarzyszący temu odczuciu płacz jest z początku krótki, a następnie bardziej rytmiczny. Prowadząc stały rytm karmienia i upewnienie się, że jadło kilka godzin temu, jesteśmy pewni, że nadchodzi pora karmienia.
Jeżeli dziecko już się najadło, komunikuje nam to częstym pluciem lub marudzi, a nawet płacze, gdy próbujemy go nakarmić. Może to wynikać z tego, że źle komunikat o zmęczeniu lub nadmiarze bodźców rozpoznaliśmy jako głód.
Podczas gazów lub bólu, dziecko otwiera buzię jak podczas płaczu, ale nie wydaje dźwięku. Może pojawić się również grymas twarzy, mieć przyspieszony oddech lub przewracać oczami. Wyraz przypominający lekki uśmiech również może świadczyć o gazach. O gazach i bólu świadczyć może również usztywnione ciało lub podnoszenie się do klatki piersiowej.
O przegrzaniu świadczy chłodna i wilgotna, spocona skóra niemowlęcia, szczególnie na karku. To odczucie może również spowodować zbyt długi płacz, który prowadzi do utraty energii. Przy przegrzaniu mogą się pojawić wypieki na twarzy i tułowiu. Nie zaszkodzi jednak zmierzyć dziecku temperaturę.
Jeżeli dziecku jest za zimno, na jego skórze pojawia się gęsia skórka lub ma sine rączki i nóżki. Gdy dziecku jest zimno może mieć również zimny nos oraz płakać z widocznym drżeniem dolnej wargi.
4 kroki do tego, by dziecko przesypiało całe noce |
Zazwyczaj tak. |
|
60,0% |
Czasami mam duże wątpliwości, czego w danej chwili pragnie. |
|
26,7% |
Tak, zawsze. |
|
13,3% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.