Opublikowany przez: Żaneta Szymik
Istotnym czynnikiem w wychowaniu dziecka jest zapewnienie mu warunków do wszechstronnego rozwoju i nauki. Dlaczego dziecko wymiguje się od nauki? Powodów może być kilka…
Wzorce
Rodzice leżący na kanapie z pilotem w ręku pomrukujący do swojej pociechy: „weź się do nauki” to żaden autorytet. Gdy rodzice pogłębiają swoją wiedzę, uczą się, czytają i rozwijają, dziecko automatycznie przejmuje dobre wzory.
Nie bez znaczenia jest rówież tak zwane "towarzystwo" w jakim się obraca nasza latorośl. Nie bez znaczenia jest przysłowie: "Z kim przystajesz, takim się stajesz". Starajmy się więc, by w otoczeniu młodego człowieka było jak najwięcej rówieśników zbierających dobre oceny, lubiących książki i mających szerokie zainteresowania.
Złe nawyki
Warto zwrócić uwagę na to kiedy i w jaki sposób nasza latorość przyswaja wiedzę. Uczenie się przy muzyce nie jest najlepszym pomysłem, gdyż zazwyczaj mocno rozproszy uczącego się.
Zaczynanie przez dziecka wykonywania najpierw rzeczy przyjemnych, a dopiero później obowiązków nie wróży niczego dobrego. Jeżeli nasze dziecko ma takie lub inne złe nawyki warto zawalczyć ich o zmiany na dobre.
Motywacja
Dziecko tak samo jak dorosły potrzebuje motywacji. Warto zapoznać nasze dzieci z metodami motywowania siebie. Czasem rodzice motywują swoje dziecko w odpowiedni sposób, ale jeśli dziecko nauczy się samo siebie motywować to taka umiejętność przyda mu się zarówno w gimnazjum jak i liceum, aż po studia. Można dziecko zapoznać z technikami motywacji takimi jak: wyobrażenie sobie stanu końcowego. Niech zapyta samo siebie co najgorszego może się stać jeśli się nie nauczy. Niech wie, że wtedy dostanie złą ocenę i nie będzie z siebie zadowolone. Niech pozna inne metody.
Dzieci w Polsce mają za dużo nauki? |
Niech nauczy się samo wyznaczać sobie cele i nagradzać się. Niech samo postanowi, że komputer włączy dopiero po odrobieniu lekcji.
Jeśli dziecko będzie czuło, że rodzice mu ufają i wierzą, że jest w stanie samo osiągnąć wysokie wyniki w nauce, wtedy będzie się starało nie zawieść oczekiwań.
Metoda
Najlepiej jest, gdy dziecko metodą prób i błędów samo wypracuje swoją najlepszą metodę na naukę. Jeżeli jednak widzimy, że dziecko ma z tym problem, można zapoznać go z metodami nauki polecanymi przez profesjonalistów lub swoimi metodami (o ile takie posiadamy).
Można także zapisać dziecko na kurs efektywnej nauki lub poszukać filmów - na przykład w Internecie - na ten temat. Dziecko poczuje się pewniej i chętniej będzie się uczyło wiedząc, że są sposoby dzięki którym może szybciej posiąść wiedzę.
Posiłki
Po ciężkim obiedzie dziecko będzie zbyt ociężałe, by mogło się skupić na nauce. Przed zapowiedzianym sprawdzianem lepiej zaserwować dziecku lekki posiłek, najlepiej jedzenie wegańskie, które jest lekkie i nie obciąża organizmu.
Jak pomagać dziecku w odrabianiu lekcji? |
Ważne, aby dziecko regularnie uzupełniało płyny. Najzdrowsza jest woda, która jest potrzebna do prawidłowej pracy układu nerwowego.
Plan
Dobry plan jest potrzebny zawsze i wszędzie. Na początek można pomóc dziecku w opracowaniu planu nauki (w szczególności do egzaminów w których obowiązują większe partie materiału). W planie należy uwzględnić przerwy. Warto w trakcie przerwy dziecko przespacerowało się, to pozwoli dostarczayć organizmowi świeżego powietrza.
Pewność siebie
Spodziewając się po dziecku wszystkiego co najlepsze, wierząc w nie i mówiąc mu o tym budujemy jego poczucie wartości. Dziecko czując takie pokłady wiary zainwetowanej w nie, będzie robiło wszystko, żeby spełnić oczekiwania rodziców. Jest jeszcze jedna rzecz.
Dziecko, które w siebie wierzy zawsze będzie osiągało więcej sukcesów niż dziecko, które jest niepewne siebie. Warto mówić dzieciom jakie są wspaniałe i mądre.
do godziny |
|
50,9% |
od 1 do 2 godzin |
|
19,3% |
od 2 do 3 godzin |
|
12,3% |
od 3 do 4 godzin |
|
15,8% |
więcej niż 4 godziny |
|
1,8% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Ambasador marki Samsung 2016.07.27 14:01
Wiadomo, że dziecko najlepiej uczy się przez zabawę. Może warto pomyśleć nad kupnem smartfona. Istnieje bardzo dużo aplikacji, które pomagają w nauce. Samsung Galaxy J3 (2016) na pewno sprawdzi się jako telefon dla dziecka.
Mariola1811 2013.07.29 09:59
Wsparcie rodziców w naukę dziecka to podstawa.
Sonia 2013.06.04 14:31
Mój Patryk odrabia lekcje szybko. Ale to dopiero pierwsza klasa. Mateuszowi nauka zajmuje więcej czasu, szósta klasa to nie przelewki.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.