Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Tabliczka mnożenia@pixabay.com
Problem, z jakim spotyka się dziecko często wynika z postawy rodziców. Mrożące krew w żyłach historie, jak trudna jest matematyka i jakie przez nią kłopoty mieli w szkole rodzice nie nastawia dziecka pozytywnie do tego przedmiotu, a tabliczka mnożenia zaczyna powoli kojarzyć się z największymi torturami. Spróbujmy więc najpierw pokonać swój własny strach przed matematyką, a potem zmienić nastawienie do niej dziecka.
Zobacz także:
Mnożenie jest jednym z czterech podstawowych działań arytmetycznych, a tabliczki mnożenia do 100 uczy się każde dziecko. Nie do pomyślenia jest, żeby nie znał jej dorosły. Przeliczając najróżniejsze rzeczy nie zastanawiamy się, że mamy do czynienia z mnożną i mnożnikiem, a wynik naszych działań to iloczyn. Mnożenie to jest wygodna, bo skrócona wersja dodawania. Zamiast dodawać do siebie po kolei trzy czwórki, lepiej je przez trzy pomnożyć.
Najłatwiej jest się nauczyć mnożenia przez 10. Jeśli od wyniku, czyli iloczynu odejmiemy cyfrę przez którą mnożyliśmy, otrzymany wynik mnożenia prze 9. I tak:
10x4=40 a 40-4=36. 9x4=36
10x5=50 a 50-5=45. 9x5=45
Świetną zabawą połączoną z nauką jest matematyczna kolorowanka. Trzeba ją wypełnić, według określonego wzoru. Każdy kolor określony jest odpowiednią cyfrą i ikoną, z kolei pola są oznaczone różnymi działaniami, a wynik oznacza na jaki kolor dane pole ma być pomalowane. Możesz też zrobić dwustronne karty: na jednej stronie zapisujesz działanie, na drugiej jego wynik. Możesz grać z dzieckiem, albo namówić do tej gry jego kolegę z klasy. Gracze dzielą karty między siebie, po równo. Na zmianę pokazują przeciwnikowi po jednej karcie z zapisanym działaniem. Sami zaś patrzą na drugą stronę, gdzie jest wynik, sprawdzając w ten sposób, czy osoba dobrze odpowiada. Jeśli tak, oddają mu kartę. Jeśli nie, karta zostaje u pytającego, a on czyta albo pokazuje, jaka jest prawidłowa odpowiedź. Grę można prowadzić do momentu, gdy jeden z graczy zostanie bez kart, natomiast wygrywa ta osoba, która zebrała najwięcej kart. Dzieciom podoba się także gra w memory, gdzie muszą połączyć w pary czynniki i ich iloczyn. Nauka tabliczki mnożenia, może być także doskonałą zabawą w układanie prostych wierszyków, które pomogą zapamiętać poszczególne działania. Jednak w jej nauce najbardziej pomocny jest graficzny zapis tabliczki mnożenia. Daje on dziecku możliwość nauczenia się go na pamięć. Zobacz zrobione przez nas kolorowe tabliczki mnożenia. Wydrukuj je i wytnij, a z pewnością pomogą one Twojemu dziecku w nauce mnożenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
MarDeb 2016.11.01 12:21
Uczenie się na pamięć też ma swoje zalety. A najwięcej efektu przynosi ćwiczenie. Niestety odpytywanie dziecka jest bardzo nudne. Lepiej zagrać z nim w grę, która wymaga częstego wykonywania tej operacji. Darmową grę udostępnię tu na portalu. http://www.familie.pl/tool/forchild/download/type/pdf/id/174
109.206.*.* 2016.10.24 22:40
Ja tam nie mam traumy matematycznej, olimpiady to pesteczka. Ale tabliczki mnożenia na pamięć nie uczyłam się nigdy ;) System przez 10 albo przez samą siebie i idjąć/dodać - proste ;)
Stokrotka 2016.10.24 22:04
Przyda sie. Akurat jesteśmy na tym etapie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.