Opublikowany przez:
Familiepl
2022-03-16 08:54:02
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Alireza Attari on Unsplash
Nasz układ nerwowy jest skonstruowany w taki sposób, aby świetnie sobie radzić z wieloma bodźcami, które nieustannie docierają do nas ze świata zewnętrznego. Nieco inaczej sytuacja wygląda u dzieci, zwłaszcza u tych bardziej wrażliwych (w psychologii określa się je jako wysoko wrażliwe). Dla nich nadmiar bodźców może skutkować złym zachowaniem i kiepskim samopoczuciem. Jak sobie radzić z przebodźcowaniem u dziecka i skutecznie je wyciszyć? Radzimy.
Chociaż wydaje się nam, że dziecko, które od godziny ogląda bajkę w TV czy na Youtube właśnie się wycisza i uspakaja, w rzeczywistości jest odwrotnie. Migoczące i przesuwające się obrazy, które dziecko biernie odbiera dodatkowo je pobudzają. Eksperci apelują, aby małe dzieci do 2 roku życia nie oglądały w ogóle screenów, a starszym należy ograniczyć tę aktywności do jednej godziny dziennie. Przebodźcowane ekranami dzieci mogą być nerwowe, mieć problemy z koncentracja, a w przyszłości gorzej się uczyć.
Ale pisząc mocno, mamy na myśli porządne wyciskanie malucha, które oczywiście ma być przyjemnością. Dlatego musisz wyczuć, z jaką siłą uściskać swoje dziecko. Częste robienie niedźwiedzich uścisków stymuluje bowiem czucie propioceptywne u dziecka (głębokie), co działa rozluźniająco. Dzieci łatwiej się wyciszają i relaksują. Po „misiach” możecie też się pobawić w „naleśnika”, czyli zawinąć dziecko (bez głowy!!!) w ręcznik, dywanik itp. I rolować powoli po podłodze. A na koniec koniecznie masaż – na przemian uciskający a potem miłe głaskanie.
Dobra i zrównoważona dieta, bogata w witaminy i minerały, korzystnie wpływa na układ nerwowy dziecka, który lepiej radzi sobie z przetwarzaniem bodźców. Dlatego ogranicz w diecie dziecka przetworzoną żywność, słodycze i gazowane napoje, a zastąp je warzywami, owocami i zdrową żywnością. Zadbaj też o codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu, który zapewni maluchowi prawidłowy rozwój fizyczny.
Ważne, aby dziecko miało przestrzeń wolną od bodźców, w której będzie mogło się wyciszyć i nieco odciąć od codzienności. Warto w pokoju malucha stworzyć miejsce wyciszenia, np. w namiocie, bazie, czy w fotelu w kąciku. Dziecko powinno móc tam spokojnie posiedzieć lub się pobawić, gdy będzie miało zbyt intensywny dzień w przedszkolu czy szkole, albo gdy po prostu będzie chciało odpocząć.
CZYTAJ TEŻ >> Chcesz żeby dziecko odniosło sukces? Spełnij te warunki
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!