Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-12-14 14:17:43
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Świąteczne objadanie się może skutkować dokuczliwymi dolegliwościami gastrycznymi takimi jak ból brzucha czy wzdęcia. Jak się przed tym uchronić?
W polskiej tradycji przyjęło się, że na świątecznych stołach musi być przepych. Problem w tym, że nie jest to zdrowe dla naszego żołądka i jelit. Jakie elementy świątecznej diety wpływają niekorzystnie na pracę przewodu pokarmowego?
Pozytywną informacją jest to, że nie musisz rezygnować ze spróbowania wyjątkowych, świątecznych potraw. Jedz to, na co masz ochotę. Unikaj tych produktów i potraw, co do których masz medyczne przeciwwskazania (np. produkty mleczne u osób z nietolerancją laktozy). Przestrzegaj kilku zasad, żeby uniknąć przejedzenia.
1. Nie głódź się przed świątecznymi spotkaniami.
Wielu z nas przygotowując się do świątecznej uczty, będzie unikało jedzenia przez kilka dni przed. To błąd – jeśli wygłodzisz organizm, zwiększa się prawdopodobieństwo, że zjesz za dużo niezdrowych potraw i przekąsek.
2. Delektuj się posiłkiem.
Potrzeba czasu, żeby z żołądka do mózgu dotarł sygnał o tym, że jesteśmy najedzeni. Jedząc powoli, pozwalamy naszemu organizmowi na zaakceptowanie tego, że właśnie dostarczamy mu pokarm i się nim nasycamy.
3. Podawaj potrawy na małych talerzykach.
To pomaga w „oszukaniu” nas samych, że zjedliśmy dużo. Potrzeba mniej jedzenia, żeby napełnić mały talerzyk, a nasz mózg koduje w tym czasie informację, że zjedliśmy dużo.
4. Pij wodę.
Nawodnienie jest bardzo istotne dla dobrego przebiegu procesów trawiennych. Zazwyczaj zaleca się minimum 2 litry wody dziennie, ale możesz zwiększyć tę ilość w okresie świątecznym.
5. Unikaj tłustych, smażonych potraw.
Duże ilości ciężkostrawnych potraw znacznie obciążają naszą trzustkę, wątrobę i jelita. Jeśli koniecznie chcesz spróbować czegoś przygotowanego w ten sposób, niech to będzie bardzo mała porcja.
6. Nie zapominaj o aktywności fizycznej.
Po posiłku wybierz się na krótki spacer. Ruch poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu procesy trawienne przebiegają sprawniej. [1]
Jeśli przygotowujesz się na sutą ucztę, nie zapomnij o farmaceutykach, które mogą pomóc Ci w walce z uciążliwymi objawami przejedzenia. Na zgagę możesz zastosować preparaty bez recepty, które zawierają inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol) lub antagonistów receptora H2 (np. ranitydyna). Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się też w leki na wzdęcia i uczucie pełności. Zawierają one symetykon, który rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze, dzięki czemu są one dużo szybciej i łatwiej usuwane poprzez wiatry lub odbijanie. [2]
Gdy świąteczny stół jest wypełniony smacznymi potrawami, trudno o bycie wiernym zdrowotnym i dietetycznym postanowieniom. Warto jednak zadbać o umiar, żeby oszczędzić sobie problemów gastrycznych.
Bibliografia
[1] I. M. Abdulan i in., „Winter Holidays and Their Impact on Eating Behavior—A Systematic Review”, Nutrients, t. 15, nr 19, Art. nr 19, sty. 2023, doi: 10.3390/nu15194201.
[2] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.