Opublikowany przez:
monika.g
2016-08-09 16:14:54
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Współczesny styl życia nastolatków sprawia, że ich wzrok jest przeciążony patrzeniem z bliska. Komputery i Internet, telefony komórkowe, gry komputerowe – to za ich pomocą współczesny nastolatek obserwuje świat. Wirtualna rzeczywistość zastąpiła odpoczynek na świeżym powietrzu, co odbija się m. in. na wzroku powodując jego wady. Najczęstszą z nich jest krótkowzroczność, czyli problem z nieostrym widzeniem z odległości przy jednoczesnym dobrym widzeniu z bliska.
„Oko ludzkie ewolucyjnie przyzwyczajone jest do patrzenia na odległość. Natomiast współcześnie nasz wzrok skupia się na tym, co jest bardzo bliskie – pracujemy i odpoczywamy przy monitorach komputerów, świat oglądamy w telewizji, informacje czerpiemy z gazety i z ekranu telefonów komórkowych. Nawet produkty spożywcze, które kupujemy, opatrzone są etykietami opisanymi drobną czcionką. Nasz wzrok nie jest do tego przystosowany, stąd coraz częściej występujące wady wzroku, zwłaszcza u osób młodych” – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
U nastolatka łatwiej niż u młodszego dziecka w wieku szkolnym jest zdiagnozować wadę wzroku, ponieważ jest on w stanie ocenić swój komfort widzenia. Dzięki temu może stwierdzić czy wystąpiło ewentualne pogorszenie widzenia.
Niestety, szybki styl życia młodych ludzi często sprawia, że ignorują oni objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wady wzroku. Nastolatek może także świadomie ukrywać to, że widzi słabiej w obawie przed noszeniem okularów. Dlatego właśnie musisz dokładnie obserwować swoje dziecko, aby w porę wykryć problem z ostrością jego wzroku.
Gdy zauważysz, że dziecko mruży oczy podczas patrzenia w dal, siada coraz bliżej telewizora, mocno pochyla się nad książką czy gazetą albo bezpośrednio skarży się na niewyraźne widzenie, bóle głowy i towarzyszące im uczucie zmęczenia – możesz podejrzewać, że ma problem z prawidłowym widzeniem. Udaj się wtedy z dzieckiem jak najszybciej do specjalisty najlepiej okulisty lub optometrysty, którego znajdziesz w profesjonalnym salonie optycznym. Przeprowadzi on specjalistyczne badanie oraz potwierdzi lub wykluczy problemy ze wzrokiem. W przypadku stwierdzenia wady wzroku, optyk-optometrysta wskaże odpowiedni sposób korekcji – dobierze ćwiczenia wzrokowe lub pomoże wybrać oprawki i soczewki, a następnie wykona okulary.
Aby uniknąć wady wzroku lub zapobiec pogłębianiu się już istniejącej musimy na co dzień dbać o wzrok. Pomogą nam w tym następujące sposoby:
dieta bogata w antyoksydanty (substancje, które pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników) i witaminę A, C i E;
spacery po świeżym powietrzu;
zamykanie oczu co jakiś czas (przynajmniej na minutę);
częste mruganie powiekami;
w przypadku pracy przy komputerze – wskazane jest „odrywanie” wzroku od ekranu i w miarę możliwości, wyglądanie przez okno, przenoszenie wzroku na odległą zieleń, a także wietrzenie pokoju oraz ustawianie komputera tak, aby nie siedzieć przodem do okna.
Materiał powstał przy wykorzystaniu materiałów Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Anna mama nastolatka
2016.12.01 10:45
Wszystko fajnie pięknie z jednym ALE. Prowadzę w szkole zajęcia ze zdrowego trybu życia: aktywność fizyczna, dieta itp. I problem jest nie w dzieciach. Po kilku zajęciach musiałam zrobić cykl spotkań z rodzicami. To od Was kochani zależy jaki styl życia będzie miało Wasze dziecko. A dlaczego siedzi z wzrokiem wgapionym w tablet? A zaproponowałeś mu alternatywę? mówiąc "ech dzisiejsza młodzież" sami strzelamy sobie w stopę. Bo to przecież od nas zależy jaka jest ta młodzież. To my ich wychowujemy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!