Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-06-12 10:36:06
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik
Depresja jest chorobą, której objawy mogą odbiera radość życia i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jest to również jednak z chorób pojawiających się coraz częściej. WHO szacuje, że na depresję choruje obecnie około 280 mln ludzi na świecie. Choroba ta dotyka najczęściej dorosłych, ale w coraz większym stopniu także dzieci, młodzież i osoby starsze a ostatnie lata w Polsce pokazały wzrost sprzedaży leków przeciwdepresynych o niemal 60 procent. Co ważne, choroba ta dwukrotnie częściej dotyka kobiet. Jak rozpoznać depresję? Jest kilka symptomów, które powinny Cię zaniepokoić.
Depresja należy do chorób z grupy zaburzeń nastroju, które różnie manifestować się u różnych osób. Występują jednak w depresji objawy wspólne dla różnych jej aspektów, a z czasem stają się one tak wyraźne, że nie można wtedy już pomylić depresji z innymi chorobami i zaburzeniami nastroju. Jak rozpoznać depresję? Rozpoznanie depresji powinniśmy pozostawić specjaliście (psychiatra psycholog, lekarz rodzinny), ale są pewne wspólne cechy tej choroby, które powinny zwrócić naszą uwagę. Jak więc rozpoznać depresję? Przede wszystkim osoba dotknięta depresją traci powoli radość życia. Czynności, które wcześniej sprawiały jej radość już nie cieszą, a nastrój osoby z depresją może stać się labilny – smutny, a za chwilę weselszy i tak na zmianę. Często dominujące w rozpoznaniu depresji będzie również problem z podejmowaniem decyzji, koncentracją, ale także niechęć do wykonywania codziennych czynności, aż do ich zaniechania. Przejmującym doświadczeniem w depresji może być także obojętność, która z czasem się pogłębia.
Narastające poczucie braku sensu życia lub niechęć do życia i myślenie o śmierci, to symptomy, kiedy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem psychiatrą.
Charakterystyczny dla depresji jest także smutek, który towarzyszy osobie chorej coraz częściej. Osoba dotknięta depresją może również często płakać, nie chcieć podejmować prób radzenia sobie z sytuacją, a także unikać wysiłku fizycznego i trudnych zadań.
Mniej charakterystyczne, ale również objawy depresji mogą pojawić się również na płaszczyźnie fizycznego funkcjonowania. Pojawiają się bowiem kłopoty ze snem (bezsenność, wybudzanie, niemożność zaśnięcia ponownie), problemy z odżywianiem (objadanie się, brak apetytu, jedzenie tylko kilku produktów). Mogą się też pojawić objawy fizjologiczne takie jak dziwnego rodzaje bóle głowy, czy niewyjaśnione bóle ciała, zaburzenia miesiączkowania u kobiet czy spadek libido.
Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy depresji lub podejrzewamy, że my sami, albo ktoś nam bliski może na nią cierpieć, zawsze wskazana jest w takim przypadku potrzeba konsultacji z lekarzem psychiatrą lub chociaż z lekarzem rodzinnym, który pokieruje nas dalej. Na pewno powinniśmy udać się do psychiatry, jeśli wymienione objawy trwają u nas od 2-4 tygodni, albo pojawiają się cyklicznie, co kilka dni.
Depresję najczęściej leczy się farmakologicznie, ze wsparciem terapii psychologicznej i psychoedukacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.