Opublikowany przez: ULA 2012-03-30 15:43:31
Pan Profesor dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Dziekan I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie analizując wyniki raportu zwraca uwagę na następujące aspekty – „dla przeważającej grupy kobiet (ponad 70%) istotne znaczenie – całkiem zresztą słusznie – ma unikanie stresu.
Wiadomo jednak, że w wielu sytuacjach nie jest to łatwe i nie zawsze, niestety, mamy na to wpływ. O dużej świadomości kobiet świadczy niezbicie to, że prawie 90% ankietowanych dostrzega znaczenie regularnych wizyt u lekarza i wykonywanie kontrolnych badań. Wiadomo przecież, że odpowiedni nadzór nad ciążą, jak też właściwa i zgodna ze standardami opieka przedporodowa, stanowią jeden z najistotniejszych czynników, przyczyniających się do poprawy wyników okołoporodowych.
Ponad 70% kobiet, które nie odrzucają możliwości zajścia w ciążę w przyszłości, deklaruje chęć zmiany stylu życia podczas ciąży. Ma to w szczególności obejmować: unikanie stresu, ograniczanie wysiłku fizycznego, rezygnację z pracy lub jej ograniczenie oraz wprowadzenie aktywności w typie gimnastyki dla ciężarnych. Jak to jednak zwykle bywa, życie weryfikuje nasze idealistyczne wyobrażenia i zaledwie 1/3 kobiet, które były lub są w ciąży przyznaje się do jakiejkolwiek zmiany stylu życia.
Najczęściej obejmuje to takie sfery jak: zmniejszenie aktywności fizycznej i ograniczenie pracy zawodowej. Wiadomo, że ciąża to taki okres, w którym kobiety częściej odczuwają ogólne osłabienie i zmęczenie. Stanowi to najczęstszą niedogodność dla niemal 30% kobiet, które były lub są w ciąży. I to zapewne właśnie do tej grupy należą respondentki, u których dochodzi w rzeczywistości do modyfikacji stylu życia.
Wyniki potwierdzają także znany powszechnie fakt, że ciąża to taki czas, w którym pojawia się wiele wątpliwości, obaw i niepokoju – zwłaszcza o losy ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. Stąd też konieczność wsparcia ze strony bliskich, rodziny, ale też i prowadzącego ciążę lekarza.
Ważne jest, aby ten lekarz był dla swojej podopiecznej podstawowym źródłem informacji, aby miał czas i chęć na to, aby odpowiadać na nurtujące ją pytania, rozwiewać wątpliwości, a w końcu także uspakajać. Nie zastąpi go w tym nawet najlepsza lektura fachowych książek, podręczników i poradników, ani też internet, który z całą pewnością jest swoistą kopalnią wiedzy, ale – niestety – zupełnie nie podlegającą kontroli i często bezkrytyczną. Na szczęście prawie 30% kobiet deklaruje, że rozmowa z lekarzem czy położną jest jednym z istotnych sposobów radzenia sobie z problemami, nurtującymi ciężarne.”
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
81.190.*.* 2012.06.13 11:13
Stres, bez urazy, ale w większości przypadków, kobieta w ciąży, bardzo chciałaby uniknąć stresu, niestety, inne osoby mają to głęboko w .... i same nie zważając na stan kobiety wchodzą jej na psychikę .... doprowadzając do ogromnego stresu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.