Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Ten wpis jednak nie będzie o wartości karmienia piersią, ale o tym, jak tę laktację pobudzić. Bo musisz wiedzieć, że niestety w naszym społeczeństwie często się zdarza, że maluszek nie przyjmuje potrzebnej ilości mleka. Nie jest to winą jego ani jego mamy, a systemu, w jakim przychodzi nam rodzić i żyć na początku drogi mlecznej. Wszędzie dezorientacja, podtykanie mleka modyfikowanego itd. Jak więc pobudzić laktację?
Może kiedyś spotkałaś się z definicją popytu i podaży. Pewnie było to gdzieś na lekcjach związanych z ekonomią. Jeśli konsumenci kupują dużo masła, jego produkcja się zwiększa. Jeśli kupują mało masła, produkcja będzie spadać. To jest całkiem prosta zasada. W karmieniu piersią też ją widzimy. Dziecko samo sobie reguluje ilość produkowanego przez mamę mleka. Ssie więcej i częściej - piersi produkują więcej mleka. Ssie rzadziej i krócej - produkcja spada.
Dlatego przy pobudzaniu laktacji najważniejszą zasadą jest pozwolić dziecku robić swoje. To oznacza, że nie podajemy dziecku innego mleka (chyba że ze względów zdrowotnych dziecko już musi być dokarmiane, ale o tym poniżej), nie podajemy wody, innych napojów, smoczków, uspokajaczy. Dziecko warto trzymać przy piersi tak długo i tak często, jak ono chce. Korzystny będzie także kontakt skóra do skóry. To znaczy, że rozbieramy maluszka do pieluszki, rozbieramy siebie (górną część ubrania) i przytulamy się podczas karmienia i kiedy tylko mamy możliwość. Taki kontakt bardzo wspiera produkcję mleka i oczywiście wspiera rozwój maluszka. To jest taka zasada numer jeden.
Wszystko pięknie, ale czasami samo pozwolenie dziecku ssać pierś ile wlezie, może nie pomóc. Winnym tego może być nieprawidłowe przyssanie się dziecka. Maluch, który nieprawidłowo ssie pierś, może ją poranić i nie będzie stymulować jej w odpowiedni sposób (co wpływa na produkcję mleka). Dlatego warto sprawdzić 3 rzeczy:
Aby to zrobić, najlepiej skontaktować się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL) i po prostu pokazać, jak karmisz maluszka.
Poprawna technika karmienia piersią jest bardzo ważna. W związku z tym, że ciężko w naszym społeczeństwie oglądać inne mamy karmiące, techniki trzeba się trochę nauczyć i czasami ją poprawić.
Produkcję mleka mogą także zwiększyć zioła takie jak kozieradka i benedykt lekarski. Warto zaopatrzyć się w kapsułki, ponieważ ziół należy spożywać dużo, aby miały faktyczny wpływ na zwiększenie produkcji mleka.
Jeżeli dziecko ssie pierś, nie ma potrzeby używać laktatora. Warto zwrócić uwagę, aby maluch wyssał całą ilość mleka, jaka jest dla niego dostępna. W tym celu w trakcie karmienia piersią, gdy widzisz, że dziecko już przestaje ssać, ściśnij delikatnie pierś powyżej otoczki. To powinno uruchomić dodatkowy wypływ mleka i dziecko zacznie ssać. Następnie wymień pierś, gdy już widzisz, że dziecko nie ssie, a jeszcze by chciało.
Przy zastosowaniu powyższych sposobów produkcja mleka powinna się zwiększyć. Jednak może to chwilę potrwać. A co, jeśli maluszek potrzebuje dokarmiania dodatkowym mlekiem, zanim ta produkcja się zwiększy. Jak w takim razie dokarmiać, aby jednocześnie nie zaburzać laktacji? Przede wszystkim odstawiamy wszelkie butelki. To nie jest dobra forma dokarmiania. Jeżeli maluszek potrafi ssać pierś, to możemy pomóc sobie za pomocą cewnika do karmienia niemowląt. Taki cewnik to miękka rureczka, którą na oddziałach neonatologicznych używa się do karmienia prosto do żołądka. Spokojnie! Nie masz wsadzać jej do brzuszka swojego dzieciątka. Wystarczy, że koniec z zatyczką (najlepiej samą zatyczkę odciąć) wsadzisz do niewielkiego pojemniczka z mlekiem (od innej mamy lub modyfikowanym) a drugi koniec delikatnie wprowadzisz dziecku do ust przez kącik podczas ssania piersi. Taki bardzo prosty zabieg umożliwi dziecku jednoczesne ssanie piersi (więc zwiększanie produkcji) i pobieranie dodatkowego pokarmu, który jest mu potrzebny.
Pamiętaj, że nie musisz tego wszystkiego robić sama. Jeżeli czujesz, że masz jakieś problemy z karmieniem piersią, czujesz dyskomfort, maluch za mało dostaje mleka, skontaktuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Ta specjalistka sprawdzi, czy faktycznie maluch za mało dostaje mleczka. Jeżeli tak jest, pomoże Ci poprawić pozycję, przyssanie dziecka i zwiększyć produkcję mleka.
Konsultacja i tekst: Ekspert lakatcyjny
CZYTAJ TEŻ >> Pozycje do karmienia - jak wybrać najlepszą dla mamy i malucha?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.