Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Materiał powstał we współpracy z portalem TwojOgrodek.pl 2017-10-18 11:49:44
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały TwojOgrodek.pl
Kupując storczyk do domu nie powinniśmy kierować się tym, czy jest on bardziej lub mniej ukwiecony, ponieważ często straci on kwiaty w niedługim czasie po wniesieniu go do domu. Dlaczego tak się dzieje? Storczyki są roślinami, które nie lubią zmian lokalizacji. Nowe otoczenie sprawia, że bardzo łatwo mogą stracić kwiaty. Dlatego nie bójmy się kupować storczyków, które są przekwitnięte. Ukwiecone storczyki sprawdzą się z kolei wtedy, gdy chcemy podarować je komuś w prezencie.
Uwaga! Po wniesieniu kwiatu do domu, rozpakujmy go z folii i sprawdźmy, czy w doniczce nie została umieszczona gąbka, którą producenci wkładają pomiędzy korzenie, aby utrzymać wilgoć. Jeśli tak jest, musimy ją wyjąć, ponieważ jest to tylko krótkotrwałe rozwiązanie.
Storczyki powinny być uprawiane w doniczkach przezroczystych, ponieważ korzenie potrzebują dostępu do światła – zawierają bowiem chlorofil, przez co są zdolne do fotosyntezy. Dla urozmaicenia, możemy wybrać doniczkę półprzezroczystą, która jest delikatnie zabarwiona na wybrany kolor.
Jeżeli natomiast nie chcemy, by storczyk znajdował się w przezroczystej doniczce (ze względów estetycznych), nie przesadzajmy go, a jedynie włóżmy do większej zakrytej doniczki, która będzie pełnić rolę osłonki. Nie zapominajmy też o podporach dla pędów, takich jak klasyczne czy zakręcone patyczki.
Tutaj zdania są podzielone. Dla bezpieczeństwa kierujmy się dwoma zasadami. Pierwsza z nich to obcinanie wyłącznie suchych elementów rośliny. Co ważne, lepiej nie obcinać pędu storczyka po przekwitnięciu kwiatów, ponieważ może on wypuścić pąki jeszcze raz. Po drugie, bardzo ważne jest miejsce obcinania. Najbezpieczniejszym wyjściem jest obcinanie pędu zaraz za trzecim kolankiem – jeżeli poniżej znajduje się zielony pęd. Jeśli natomiast pęd jest całkiem suchy, możemy obciąć go tuż za pierwszym kolankiem.
Uwaga! Nie powinno się obcinać pędu zaraz przy samej łodyżce, ponieważ z zielonej końcówki nawet uschniętego pędu, może wyrosnąć nowy pęd. Co ważne, nie możemy obcinać liści – czekamy aż zżółkną i opadną same.
Storczyki potrzebują specjalnie przygotowanego podłoża. Może być nim mieszanka torfu, keramzytu i kory. Dla zwiększenia przepuszczalności podłoża (aby korzenie lepiej „oddychały”), możemy zastosować mieszankę, w której znajduje się styropian albo węgiel drzewny. Storczyki potrzebują także regularnego wspomagania pokarmowego, dlatego warto zakupić nawóz (np. pałeczki lub preparat w sprayu do liści).
Storczyków nie przesadzamy w momencie, gdy kwitną. Taki zabieg sprawi, że straci wszystkie kwiaty.
Storczyki mogą rosnąć w większości pomieszczeń. Są to rośliny egzotyczne, gdzie występuje duża wilgotność i ciepło, dlatego najlepiej wybrać dla nie miejsce nasłonecznione (ale nie na bezpośrednim słońcu). Bardzo ważna jest też stałość temperatur. Jeżeli storczyk jest ustawiony blisko kaloryfera, nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdzie przez uchylone okno będzie przechodzić mroźne powietrze. Unikajmy również przeciągów, które mają negatywny wpływ na większość kwiatów domowych.
Istnieje wiele mitów na temat podlewania storczyków, np. taki, że storczyków nie można spłukiwać prysznicem. Jest to nieprawda – takie zraszanie bardzo korzystnie wpływa na rozwój rośliny. Co więcej, storczyki bardzo lubią długie kąpiele. Jak je przeprowadzić? Do głębokiego naczynia wlewamy wodę i wkładamy do niej doniczkę ze storczykiem. Taka kąpiel powinna potrwać około pół godziny oraz winna być powtarzana co około 10 dni.
To, czy musimy nawodnić storczyk, możemy łatwo poznać po korzeniach. Jeżeli odchodzą i są bardzo suche, musimy wykonać kąpiel. Jeżeli natomiast mają wyraźnie zieloną barwę, a na doniczce powstał zielony osad, oznacza, że storczyk jest dobrze – a nawet za mocno – nawodniony. Jeżeli dostrzegliśmy wspomniany osad, musimy go usunąć poprzez wytarcie.
Więcej sprawdzonych porad na temat pielęgnacji storczyków znajduje się na portalu TwojOgrodek.pl, z którego wsparciem powstał powyższy artykuł.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.