Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-09-09 13:07:56
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcia: materiały promocyjne NIFC
Choć dla wielu młodych ludzi muzyka klasyczna wydaje się mniej atrakcyjna niż popularne utwory z radia czy serwisów streamingowych, to warto wprowadzać dzieci, zwłaszcza te starsze, w świat klasyki. Dlaczego? Muzyka poważna nie tylko rozwija emocjonalnie i intelektualnie, ale także pozytywnie wpływa na koncentrację, kreatywność i rozwój kulturowy. Jak jednak oswoić dziecko z tym gatunkiem, aby nie odbierało go jako mało dynamiczny? Mamy kilka pomysłów.
Muzyka poważna, dzięki swojej złożoności i różnorodności, korzystnie wpływa na rozwój intelektualny dziecka. Badania pokazują, że słuchanie klasyki wspomaga koncentrację, rozwija zdolności analityczne oraz stymuluje kreatywność. Słuchanie muzyki klasycznej może inspirować starsze maluchy do tworzenia własnych historii, obrazów czy dzieł sztuki. W przeciwieństwie do muzyki popularnej, która często jest bezpośrednia w swoim przekazie, muzyka poważna stawia na wielowarstwowość i głębię, co daje dziecku więcej swobody w jej odkrywaniu.
Kontakt z muzyką poważną to także szansa na zapoznanie się z bogactwem historii kultury i sztuki, a jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie muzyki poważnej do życia dziecka jest łączenie jej z aktywnościami, które lubi. Możesz włączyć spokojne, klasyczne utwory, jako tło podczas odrabiania lekcji, malowania czy zabawy. Aby pokazać dziecku, że muzyka poważna to nie tylko "stare" utwory, warto zabrać je na koncerty lub inne wydarzenia muzyczne.
Pokaż dziecku, że muzyka klasyczna to również dobra zabawa - na pewno pomoże w tym najnowsza publikacja Instytutu Chopina dla dzieci: „Strach ma wielkie uszy, czyli co słychać w Strasznym Dworze”.
Jest to zeszyt edukacyjny dla młodych czytelników w wieku 7-12 lat z naklejkami i fragmentami libretta Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. Przewodnikiem po tytułowym dworze jest jego sympatyczny mieszkaniec, Starszyuszek, który wraz ze stworkiem o wielkich uszach pomaga nam odkryć historię strasznego dworu. W jego towarzystwie poznajemy fragmenty najsłynniejszych arii z opery oraz charakter czasów, w których rozgrywa się jej akcja.
łodzi czytelnicy będą również mogli stworzyć stroje dla bohaterów epoki. Czy straszny dwór jest naprawdę straszny? Starszyuszek pomoże nam także porównać własne lęki z niepokojami bohaterów dzieła Moniuszki.
Książka została napisana przez Karolinę Kolinek-Siechowicz, treści zilustrowała Anna Ładecka. Publikacja jest dostępna w sklepach stacjonarnych i internetowym Instytutu Chopina: sklep.nifc.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.