Opublikowany przez: Ewa Mierzejewska
Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com
Kiedyś chlubą Polski był brak nadwagi u dzieci. Dzisiaj sytuacja ulega diametralnej przemianie. Wraz ze wzrostem cywilizacji wzrasta problem otyłości dziecięcej. Mimo tego, że według danych statystycznych ilość dzieci z nadwagą w USA jest dwa razy wyższa to i tak nie mamy czym się chwalić. Szacuje się, że na otyłość cierpi o 4 dziewczynka i co 5 chłopiec. Najczęściej problemy z otyłością dzieci występują w większych aglomeracjach.
Dziecko borykające się ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej są często niekaceptowane w szkole. Inne dzieci nie chcą się z nim bawić, ponieważ uważają go za kogoś gorszego. Konsekwencją tego jest zaniżona samoocena dziecka otyłego oraz unikanie kontaktów społecznych. Dzieci z nadwagą są również narażone na różnego rodzaju choroby, np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby serca.
- Niewłaściwa dieta. To czy dziecko będzie otyłe w dużej mierze zależy od rodziców. Dla dziecka rodzic jest autorytetem i z niego bierze przykład. Jeżeli mama zaserwuje dla dziecka na obiad pizze, golonkę lub pozwoli na dużą ilość słodyczy to dziecko będzie uważało to za coś normalnego i będzie to jego nawykiem żywieniowym. Dziecko spożywa zbyt dużą ilość kalorii co przekłada się na dodatkowe kilogramy.
- Brak aktywności fizycznej. W dzisiejszych czasach jedyną formą aktywności fizycznej dziecka jest wychowanie fizyczne. W szkolej ławce jest ono pozbawione jakiejkolwiek aktywności fizycznej, następnie wraca do domu samochodem a w czasie wolnym spędza oglądając telewizję, bądź siedząc przed komputerem. Skutkiem nadmiaru kalorii i niedostatecznej ilości ruchowej jest nadwaga dziecięca.
-Geny. Jeżeli przynajmniej jedno z rodziców jest otyłe to jest duże prawdopodobieństwo, iż ich pociecha odziedziczy geny i będzie miała problemy z wagą. Jeżeli te dziecko będzie otyłe w dzieciństwie to istnieje prawdopodobieństwo, że w życiu dorosłym również będzie borykało się z nadwagą.
- Złe nawyki żywieniowe kobiet w ciąży. To ile będzie ważyło dziecko w chwili urodzenia w dużej mierze zależy od tego co w czasie ciąży będzie spożywała matka. Jeżeli masa urodzeniowa dziecka będzie duża to istnieje prawdopodobieństwo, że będzie miało ono problemy z nadwagą. Jednak jest ono niewielkie.
- Reklamy telewizyjne. Może to nieprawdopodobne, ale winę za otyłość dziecięcą ponoszą również reklamy telewizyjne. Ich przekaz jest jasny i prosty: Jeżeli chcesz być lubiany w klasie, chcesz być trendy musisz jeść batony naszej firmy. Dzieci są bardzo podatne na tego typu reklamy. W szkole zamiast zjeść kanapkę zrobioną przez rodziców spożywają niezdrowe i kaloryczne posiłki.
- Sen. Według szwedzkich naukowców zbyt mała ilość snu dziecka sprzyja powstawaniu nadwagi dziecięcej.
1. Zacznij od siebie! Przyjrzyj się temu jak odżywiasz swoje dziecko. Pierwszym i najważniejszym krokiem ku odchudzaniu dziecka jest zmotywowane go do diety. Jest to zazwyczaj bardzo trudne. Jeżeli powiesz dla dziecka, że jest grube i powinno się odchudzić to osiągniesz odwrotny cel do zamierzonego. Zbuntowanemu dziecku nie w głowie będą jakiekolwiek diety. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa w, której przedstawisz dziecku jakie konsekwencje wiąże ze sobą nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Tym oto sposobem skutecznie zmotywujesz dziecko do diety.
2. Nie układaj diety na własną „rękę”, ponieważ źle dobrana dieta może skończyć się anemią, lub niedoborem niektórych witamin. Wybierz się z dzieckiem do dietetyka. Dobierze on odpowiednią dobrze zbilansowaną dietę dopasowaną do wieku dziecka.
3. Obejmij dietą całą rodzinę. Jest to najlepsze wsparcie dla dziecka,, które odchudzasz. Jeżeli otyłe dziecko zobaczy, że rodzeństwo zajada się słodyczami to się zbuntuje i odmówi współpracy.
4. Zadbaj o to, aby posiłki dietetyczne cieszyły oko dziecka, czyli były ładne i kolorowe, a równocześnie smaczne.
5. Zrób drugie śniadanie dziecku do szkoły zamiast dawać mu pieniądze. Kieszonkowe może stanowić tylko niepotrzebną pokusę i dziecko w drodze do szkoły zajrzy do pierwszego, lepszego sklepu i kupi batona, bądź chipsy.
6. Staraj się, aby dziecko jadło posiłki z całą rodziną. Pozwoli to uniknąć podjadania.
7. Zadbaj o aktywność fizyczną dziecka. Codziennie po pracy wybierz się z dzieckiem na przynajmniej pół godzinny spacer, lub idźcie na basen. Nawyk aktywności fizycznej stanie się dla dziecka codziennym rytuałem i z czasem samo będzie zachęcało rodzica do udziału w sporcie.
8. Co jakiś czas pozwól dziecku na skosztowanie „zakazanej rzeczy”. Będzie to nagroda za pilne przestrzeganie diety.
trzy, a czasami nawet mniej |
|
8,3% |
cztery |
|
27,8% |
pięć |
|
55,6% |
sześć, a bywa, że i więcej |
|
8,3% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.01.02 10:03
Oj chyba z dzieckiem to najtrudniej bo trzeba przestawić i podejście rodzica i dziecko
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.