Opublikowany przez: Kasia P. 2014-03-31 14:43:45
Skóra niemowląt jest kilka razy cieńsza od skóry osoby dorosłej, dlatego też należy chronić ją przed słońcem inaczej niż skórę osoby dorosłej. Zlekceważenie tych zaleceń może narazić maluszka na pojawienie się reakcji alergicznych, wysuszenie i poparzenie skóry, a nawet na wystąpienie udaru cieplnego.
Niemowlęta i małe dzieci od późnej wiosny do końca lata nie powinny przebywać na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 16. Do 3 roku życia zawsze zaleca się zakrywanie głowy dziecka lekką czapeczką oraz okrywanie ciałka cienkimi ubrankami z bawełny, które chronią przed promieniami słońca i pozwalają skórze oddychać. Bezwzględnie należy smarować odkryte części ciała malucha kremami ochronnymi z wysokim filtrem. Krem do opalania dla dzieci powinien posiadać możliwie największy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a więc filtr 50 lub wyższy. Należy podkreślić, że kremy z wysokim filtrem dla osób dorosłych nie nadają się dla dzieci, gdyż delikatna skóra niemowląt wymaga używania kosmetyków hipoalergicznych z naturalnymi filtrami mineralnymi (chemiczne mogą spowodować wystąpienie reakcji alergicznych). Ponadto krem musi posiadać atest np. Instytutu Matki i Dziecka. Lekarze pediatrzy często polecają więc rodzicom używanie kremów ochronnych na lato z serii La Roche Posay, dostępnych choćby w aptece internetowej apo-discounter.pl.
Warto pamiętać, że rodzice nie powinni obawiać się wychodzenia na spacer nawet z kilkudniowym noworodkiem. Muszą jednak wiedzieć, że gdy świeci słońce obowiązują ich szczególne zasady dbałości o dziecko. Krem do opalania należy nałożyć na skórę malucha na 20-30 minut przed wyjściem z domu. Należy również obserwować wszystkie zmiany pojawiające się na skórze niemowlęcia (pieprzyki, znamiona) – większość z nich nie jest groźna, jednak niekiedy może być potrzebna wizyta u dermatologa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.