Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-04-28 16:08:29
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Dzieci kochają wodę, wszelkiego rodzaju chaszcze, zakamarki, uwielbiają biegać po łąkach i sprawdzać, jak wygląda poszycie lasu. Niestety we wszystkich tych miejscach mogą się natknąć na komary, które przecież nie zmarnują takiej okazji. Dlaczego komary są akurat w takich miejscach, a nas słonecznym placu raczej ich nie spotkamy? Bo te owady kochają wilgoć, im jest ona większa, tym wyższa także aktywność komarów. Zwróć uwagę, że nie atakują one przez cały dzień.
Najczęściej robią to wieczorem, wczesnym rankiem, a także bezpośrednio po burzy czy letniej ulewie. Wszystko dlatego, że wtedy robi się natychmiast chłodniej i bardziej wilgotno. Oczywiście jeśli dziecko w środku dnia wejdzie w zacienione krzaki nad stawem, ryzyko że zostanie pogryzione przez komary także jest spore, bo tutaj także jest chłodniej i bardziej wilgotno. Czy to jednak oznacza, że należałoby dzieciom zakazać eksploracji tych wszystkich terenów? Absolutnie nie! Warto je natomiast na takie spotkanie z komarami dobrze przygotować.
Najsilniejszym wabikiem na komary jest nasz pot. Zawarty z nim kwas mlekowy działa na komary jak miód na muchy. Trudno oczekiwać od dziecka, aby się nie pociło, kiedy cały czas jest w ruchu, warto jednak zadbać o to, aby odpowiednio często brało prysznic czy zmieniało koszulkę. Można jednak zrobić coś jeszcze. „Zamaskować” się z pomocą olejków eterycznych. Są takie zapachy, które bardzo skutecznie zniechęcają komary do ataku i sprawiają, że stajemy się dla tych owadów właściwie nie widzialnie.
Najlepsze olejki eteryczne na komary to: miętowy, cytrynowy, cytronelowy, eukaliptusowy, a także lawendowy czy paczulowy. Do tej grupy zalicza się także (nieco słabiej działające na komary, a silniej na kleszcze): geranium, cedr czy olejek z drzewa herbacianego. Na bazie takich olejków możesz zrobić domową mgiełkę, którą rozpylić wystarczy na ciele dziecka. Możesz także postawić na gotowe, sprawdzone mieszanki olejków, które wzajemnie wzmacniają swoją siłę. Jest naturalnie, bezpiecznie i skutecznie.
Olejki eteryczne mogą się przydać nie tylko, aby odstraszać komary, ale także by łagodzić świąd po ich ugryzieniu. Jeśli już nie uda ci się obronić dziecka przed komarami, możesz sprawić, że będzie ono miało mniejszą potrzebę drapania swędzącego miejsca. W tym celu możesz przetrzeć zmiany skórne olejkiem z lawendy lub drzewka herbacianego. Skutecznie łagodzą one objawy ugryzień, a jednocześnie odżywiają skórę i przy tym pięknie pachną, nie ma więc ryzyka, że dziecko odmówi współpracy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.