Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-04-17 13:58:11
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Dolegliwości ciążowe to zupełnie naturalne zjawisko towarzyszące rozwijającemu się w macicy zarodkowi. Nieprzyjemne doznania natury psychofizycznej obciążają w mniejszym lub większym stopniu wszystkie przyszłe mamy. Każdy sposób łagodzący wszelki dyskomfort kobiety oraz przynoszący ulgę zatroskanemu partnerowi jest na wagę złota. Niestety nie wszystkie metody walki z nudnościami, zgagą czy bezsennością są bezpieczne w tym stanie.
Nieprawidłowo dobrane środki mogą ingerować w jakość przebiegu ciąży, a także w rozwój płodowy i pozapłodowy dziecka. Aby polepszyć przebieg ciąży, warto uczęszczać do szkoły rodzenia, w której instruktorzy przygotowują rodziców do porodu i opieki nad maluchem, udzielają wskazówek na temat przezwyciężania codziennych trudności związanych z rozwijająca się ciążą, a także przeprowadzają kurs pierwszej pomocy małemu dziecku. Dobrze jest poddawać się również regularnym testom prenatalnym i kontrolom ginekologicznym. Więcej informacji na temat programu szkoły rodzenia oraz znaczenia konsultacji położniczych znajduje się na stronie https://porody.medicover.pl/ciaza/.
Do czasu rozwiązania ciąży przyszła mama i jej partner muszą pokonać wiele trudności. Najbardziej powszechne są poranne nudności i wymioty. Aby złagodzić te dolegliwości, nie warto spieszyć się ze wstawaniem po przebudzeniu. Poleca się też herbatkę ziołową i lekkostrawną przekąskę. Na bóle głowy pomaga natomiast wolniejsze tempo życia, ograniczenie stresu, spacery i przebywanie na świeżym powietrzu. Pomocne mogą okazać się też zimne okłady na czoło, odpoczynek w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu. Problemy ze snem związane początkowo z lękiem o nienarodzone dziecko i obawą przed nową sytuacją życiową, a w dalszym etapie wynikające z powiększającego się brzucha i trudności ze znalezieniem komfortowej pozycji do spania czy częstego wstawania do toalety, można pokonać dzięki technikom relaksacyjnym takim jak słuchanie muzyki czy aromatyczna kąpiel. Warto też wywietrzyć pokój i ułożyć się do spania na lewym boku z poduszką między kolanami. Na problemy gastryczne, jak zgaga czy zaparcia, można stosować dietę bogatą w błonnik oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie.
Ból kręgosłupa pojawia się najczęściej w III trymestrze i wynika z powiększającego się brzucha, przyrostu masy ciała kobiety, napierania przez dziecko na ściany miednicy oraz rozluźnienia stawów biodrowo-krzyżowych. Ulgę w dolegliwościach przyniesie unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Niezbędne jest także płaskie, wygodne obuwie, poduszki lub kliny podpierające odcinek lędźwiowy oraz elewacja nóg w czasie siedzenia. Można również skorzystać z kinesiotapingu brzucha i lędźwi czy pasa ciążowego. Ułatwiają one dźwiganie brzucha i odciążają kręgosłup.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.