Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-07-18 13:56:33
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Inkontynencja to pojęcie, które w pierwszej chwili brzmi bardzo tajemniczo, w rzeczywistości jednak odnosi się do schorzenia znanego przez niemal każdego. Otóż inkontynencja to po prostu mimowolne oddawanie stolca lub moczu. Ta dolegliwość związana jest z niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. Musisz wiedzieć, że schorzenie to zwykle nie występuje nagle, a raczej rozwija się powoli, a kolejne objawy pojawiają się stopniowo. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi nawet na pierwsze, pozornie niewiele znaczące symptomy.
Mocz znajdujący się w pęcherzu nie może zostać wydalony z powodu braku kontroli mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. W normalnych warunkach przy wypełnieniu pęcherza moczem do mózgu wysyłana jest informacja, że to czas wyjścia do toalety. Wtedy też informacja przesyłana jest do mięśni Kegla, w wyniku czego dochodzi do rozluźnienia mięśni miednicy. Dzięki skurczom mięśni pęcherza możliwe staje się oddanie moczu. Przy zaburzeniu któregokolwiek z powyższych etapów, dochodzi do inkontynencji.
Inkontynencja sama w sobie jest bardzo wstydliwą i kłopotliwą dolegliwością, na tym jednak nie koniec. Problem nietrzymania moczu nierzadko związany jest np. z przewlekłymi chorobami, takimi jak zapalenie pęcherza, choroba Parkinsona czy schorzenia prostaty u mężczyzn. Czasem jednak to wynik przyjmowanych leków czy nadmiernego spożycia alkoholu lub kofeiny. Inkontynencja może występować permanentnie lub okresowo, zawsze jednak powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Jak wspomnieliśmy, nietrzymanie moczu rozwija się stopniowo i może objawiać się na różnorodne sposoby. Zwykle symptomem pojawiającym się jako pierwszy jest nieoczekiwanie popuszczanie niewielkiej ilości moczu np. podczas kaszlu, śmiania się czy kichania. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy udać się do internisty, a następnie do lekarza specjalisty. Następny etap schorzenia to niemożność utrzymania moczu. Zwykle objawy inkontynencji nasilają się wraz z wiekiem oraz nieprawidłową profilaktyką. Inkontynencja może przybierać różne typy, najczęściej spotykane rodzaje to:
Na koniec trzeba zaznaczyć, że inkontynencja to problem natury fizycznej, może być jednak powiązana z czynnikami natury psychologicznej. Niekiedy za jej wystąpienie może odpowiadać nadmierny stres lub inne czynniki psychologiczne. Ponadto osoba cierpiąca na inkontynencję często czuje się niepewnie, ma zaburzoną samoocenę czy kłopoty z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Nierzadko dochodzi do wycofania się z życia zawodowego lub towarzyskiego, dlatego tak ważną rolę odgrywa zaakceptowanie tego schorzenia i zrozumienie, że można z nim żyć. Pomagają w tym celu produkty takie jak wkładki, podpaski czy pieluchomajtki Tena.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.