Opublikowany przez: ULA
Każde z wyznań zupełnie inaczej podchodzi do zapłodnienia pozaustrojowego… Poniżej zebraliśmy podstawowe aspekty etyczne oraz moralne in vitro na które zwracają uwagę przedstawiciele niektórych z nich.
In vitro w kościele katolickim
Kościół katolicki stoi na stanowisku, że jedynie współżycie małżonków jest moralnie dopuszczalnym sposobem poczęcia dziecka. Opowiada się za całkowitym zakazem in vitro a na wszystkich, którzy przyczyniają się do takiego zapłodnienia nakładana jest ekskomunika. Według Kościoła embriony, również uzyskane w próbówce, są istotami ludzkimi – tym samym zamrożenie bądź zniszczenie zarodków jest równoznaczne z uprzedmiotawianiem czy wręcz zabijaniem człowieka. Szczegółowo o stanowisku Kościoła w tej sprawie piszemy w artykule: Dlaczego Kościół potępia in vitro?
In vitro w protestantyzmie
Protestantyzm pozwala na wszystkie formy in vitro. Dodatkowo, jest jedyną religią na świecie, która pozwala na przekazanie niepłodnej parze zarówno zarodka jak i oddzielnie plemników i komórek jajowych. Ograniczeniami mogą być tutaj jedynie:
- orientacja seksualna przyszłych rodziców (powinni być heteroseksualni)
- dbałość o zdrowie kobiety, która stara się o dziecko (ciąża nie może zagrażać jej zdrowiu)
In vitro w islamie
Uczeni w Koranie twierdzą, że nie ma żadnego zapisu, który zabraniałby stosowania różnych rodzajów leczenia niepłodności – w tym inseminacji i form in vitro. Obowiązują jednak przy tym nienaruszalne poniższe zasady:
- starania o dziecko są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla małżeństw
- zgoda na zapłodnienie musi być obustronna i świadoma
- zabiegi muszą być wykonanie tylko z użyciem nasienia i komórki małżonków
- matką zastępczą może być tylko inna żona męża
In vitro w judaizmie
Według judaizmu posiadanie dzieci to micwa (obowiązek i przykazanie oparte na zaleceniach Tory) - dlatego w przypadku osób, które nie mogą mieć dzieci medyczne wspomaganie poczęcia jest wręcz pożądane i zalecane. Jedynym działaniem sprzecznym z judaizmem jest używanie do zapłodnienia plemników mężczyzny innego niż mąż, ponieważ równoważne jest to z niewiernością. Tylko w sporadycznych sytuacjach, za zgodą rabina, można postarać się o wykorzystanie nasienia od dawcy.
In vitro w buddyzmie
Buddyzm nie sprzeciwia się zapłodnieniu pozaustrojowemu, jednak ma wątpliwości co do pewnych jego aspektów, dlatego parom, które mają problemy z poczęciem naturalnym dziecka poleca adopcję. Najpoważniejszy zarzut tej religii do in vitro polega na tym, że niewykorzystane jaja są niszczone, zamrażane dla ewentualnego późniejszego użytku lub używane w eksperymentach. Problemem dla wyznawców Buddy jest także niska skuteczność in vitro.
In vitro według świadków Jehowy
Świadkowie Jehowy pozostawiają kwestię tę do rozważenia we własnym sumieniu podkreślając przy tym ,że prawdziwi chrześcijanie wierzą, że życie zaczyna się w momencie poczęcia. Według nich w każdym wypadku, gdy nasienie nie pochodzi od prawowitego męża kobiety, mamy do czynienia z cudzołóstwem. Ponadto, zwracają uwagę na ważne pytania przed którymi muszą stanąć rodzice „dzieci z probówki”: Jak zareaguje syn lub córka, gdy się dowie, że swe narodziny zawdzięcza tak niecodziennej metodzie prokreacji? Czy dziecko powinno zostać poinformowane o swym pochodzeniu i czy należy mu pozwolić na nawiązanie kontaktu z genetycznym ojcem lub genetyczną matką?
Źródła:
nieplodnosc.pl
religie.wiara.pl
publikuj.org
medigo.pl
Przewodnik po Buddyzmie od A do Z
watchtower.org
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
217.99.*.* 2015.12.15 22:19
Gdyby łatwiej było o adopcję zdecydowała bym się na nią , ale w obecnych czasach jest wiele par które mają problemy nie tylko ze staraniem się o swoje dziecko ale także z adopcją , czy kościół katolicki ma takie prawo aby decydować za Boga , czy po prostu Bóg nam małżeństwom starającym się o dziecko w pewien sposób pomógł dając lekarzom odkryć metodę leczenia niepłodności jaką jest metoda in vitro ? Jestem osobą wierzącą i praktykującą , zachęcam kościół katolicki aby rozpatrzył spojrzenie na metodę in vitro jako dar od Boga dla ludzi aby byli szczęśliwi . Takie podejście kościoła katolickiego odstrasza ludzi od wiary chrześcijańskiej a takich ludzi jest coraz więcej .
89.151.*.* 2015.07.22 14:18
religia katolicka to najbardziej zacofana ze wszystkich religii, i nie tylko w sprawie in vitro Papierz Franciszek powinien zreformować katolicyzm tak aby nie musiał się katolik wstydzić
81.210.*.* 2012.10.20 13:13
Polecam przeczytać http://wdobrejwierze.wordpress.com/2012/10/20/in-vitro-aborcja-zapomnijmy-na-chwile-o-religii/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.