Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-07-24 10:13:08
Autor zdjęcia/źródło: pexels.com
Higienistka stomatologiczna - perspektywa, rozwój i zarobki, o których warto wiedzieć
Higienistka stomatologiczna to zawód nie tylko poszukiwany na rynku pracy, ale też ciekawy i dający szerokie możliwości rozwoju. Jakie są więc perspektywy, zarobki i obowiązki higienistki stomatologicznej? Dowiedzmy się!
Higienistka stomatologiczna to specjalista, który odgrywa kluczową rolę w opiece dentystycznej. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie pacjentom właściwej higieny jamy ustnej, a czasem także asystowanie lekarzowi dentyście w przeprowadzaniu różnego rodzaju zabiegów. Aby zacząć pracę w zawodzie należy spełnić określone wymagania i uzyskać odpowiednie wykształcenie i certyfikacje.
Ważne są również kompetencje miękkie, takie jak:
dokładność i precyzja (przydatne zwłaszcza w takich zabiegach jak skaling czy piaskowanie zębów),
empatia i komunikatywność, które umożliwią higienistce lepszy kontakt z pacjentami,
zdolności manualne – zawód ten wymaga dobrej koordynacji ruchowej i właśnie zdolności manualnych, aby móc precyzyjnie wykonywać zabiegi.
Dowiedzmy się teraz, na czym polega praca higienistki stomatologicznej. Do jej obowiązków należy między innymi:
Diagnoza i planowanie terapii higienicznej: higienistka przeprowadza szczegółową ocenę stanu jamy ustnej pacjent, diagnozując np. obecność kamienia nazębnego czy płytki bakteryjnej. Na podstawie tych wyników tworzy indywidualny plan terapii higienicznej dostosowany do potrzeb i problemów pacjenta;
Czyszczenie i usuwanie osadów nazębnych: obejmuje to skaling (usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów oraz pod linią dziąseł), który zapobiega rozwojowi próchnicy i zapalenia dziąseł;
Fluoryzacja i lakowanie zębów: zabieg fluoryzacji polega na nakładaniu fluorku na powierzchnię zębów, co wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą. Higienistka może też przeprowadzać lakowanie zębów u dzieci i młodzieży;
Edukacja pacjentów: Higienistka udziela porad dotyczących odpowiedniej techniki szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej, płukania ust oraz właściwej diety dla zdrowia jamy ustnej;
Prowadzenie dokumentacji pacjenta: kolejnym obowiązkiem może być prowadzenie dokumentacji dotyczącej stanu jamy ustnej pacjenta, wykonywanych procedur higienicznych i wyników badań;
Asystowanie lekarzowi dentyście: Higienistka pomaga w przygotowaniu narzędzi, utrzymaniu czystości i dbaniu o komfort pacjenta podczas zabiegu.
Zarobki higienistki stomatologicznej w Polsce zależą od wielu czynników i mogą być bardzo zróżnicowane. Średnie wynagrodzenie dla początkującej higienistki stomatologicznej wynosi ok. 3000 do 4500 złotych brutto. Osoby z większym doświadczeniem mogą już liczyć na pensję od 4500 do 7000 złotych brutto. Pamiętajmy przy tym, że branża stomatologiczna rozwija się dynamicznie, a zmiany w tym sektorze mogą pozytywnie wpłynąć na wynagrodzenia w przyszłości.
Aby zostać higienistką stomatologiczną, wcale nie musimy iść na studia. Najczęściej wymagany jest jedynie tytuł technika, który z łatwością uzyskamy, kończąc odpowiedni kierunek w szkole policealnej (https://policealna.gowork.pl/higienistka-stomatologiczna-z-implantologia). Zobaczmy, dlaczego będzie to dobry wybór.
Szkoła policealna przygotowuje przyszłe higienistki do zawodu poprzez kompleksowy program nauczania, który łączy zarówno teorię, jak i praktykę. W programie uwzględnia się takie przedmioty jak:
podstawowe przedmioty medyczne i stomatologiczne,
higiena jamy ustnej i profilaktyka,
skaling i piaskowanie zębów,
zdjęcia rentgenowskie,
edukacja pacjentów,
praktyki zawodowe,
etyka zawodowa i prawo medyczne.
Jak widać, przedmioty zostały dobrane w taki sposób, by przygotować uczestniczki do zdobycia wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych oraz doświadczenia zawodowego. Dzięki temu po uzyskaniu dyplomu absolwentom niezwykle łatwo odnaleźć się na rynku pracy. Co więcej, dzięki dobremu przygotowaniu mogą oni się rozwijać i np. założyć własną działalność gospodarczą, co przyniesie z pewnością więcej satysfakcji i zapewni wyższe comiesięczne dochody.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.