Opublikowany przez: monika.g 2016-01-28 17:24:36
Heterochromię powoduje nierówne rozmieszczenie barwnika na tęczówkach oczu, oznacza to, że pigmentu melaniny jest za mało lub za dużo. Melanina odpowiadająca za kolor oczu wpływa również na zabarwienie skóry i włosów. To od niej zależy czy ktoś jest niebieskookim blondynem czy brunetem o brązowych oczach.
(Pixabay.com @ Heterochromia oczu)
Gdy poziom melatoniny jest zachwiany może się zdarzyć, że nastąpi jej nierównomierne rozłożenie, które spowoduje różne zabarwienie oczu. Osoba z heterochromią będzie miała wtedy np. jedno oko niebieskie, a drugie zielone lub brązowe. Przebarwienie zdarza się także w obrębie tylko jednego oka, na którym może się pojawić plamka innego koloru lub kontrastowy pierścień.
Heterochromia oczu rodzaje:
heterochromia iridis - różnobarwność jednej tęczówki;
heterochromia iridium - występuje wtedy, gdy obie tęczówki mają inną barwę.
Heterochromia oczu – przyczyny
Najczęściej heterochromia jest dziedziczna, gdy jedno z rodziców ją ma, dziecko najprawdopodobniej również ją odziedziczy. Może ona również być następstwem stosowania leków zwłaszcza na jaskrę, które wpływają na gałkę oczną i mogą spowodować przebarwienie. Bywa także skutkiem urazu oczu np. stanu zapalnego czy guza. Również urazy mechaniczne takie jak silne uderzenie na skutek upadku czy pobicia mogą wywołać heterochromię oczu. Towarzyszy ona także rzadkim chorobom takim jak piebaldyzm, zespół Waardenburga, choroba Hirschsprunga, zespół Hornera czy zespół Parry'ego-Romberga.
Heterochromia oczu – jak rozwija się wzrok?
Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy, ponieważ w ich organizmie poziom melaniny jest bardzo niski. Dopiero, gdy do oczu dziecka dochodzi coraz więcej światła, zwłaszcza pod wpływem promieni słonecznych oczy nabierają wyrazistej barwy. W zależności od ilości melaniny oczy ciemnieją lub pozostają nadal niebieskie, gdy jej poziom się nie zwiększa. Większa ilość barwnika sprawia, że oczy są zielone, później szare, a w największym stężeniu tworzą barwę brązową lub nawet czarną.
Heterochromia może pojawić się już u niemowlaka w pierwszych miesiącach życia lub dopiero, gdy oczy nabiorą właściwej sobie barwy. Gdy zauważysz przebarwienia na oczach swojego dziecka lepiej od razu skonsultuj je z lekarzem. Mimo, że heterochromia nie powoduje zaburzeń widzenia ani innych wad wzroku to jednak może być symptomem innych dolegliwości, wspomnianych wyżej i należy mieć ją na uwadze.
Mimo (a może właśnie z tego powodu), że heterochromia u ludzi zdarza się bardzo rzadko, wiele osób za sprawą nowoczesnych możliwości jakie dają soczewki kontaktowe zmienia swój naturalny kolor oczu. Osoby te w ten sposób chcą się wyróżniać na tle innych. Wśród tych, którzy nie muszą stosować takich sztuczek, aby być widoczni są również bardzo znane gwiazdy takie jak Mila Kunis, Jane Seymour, Dan Akroyd, Demi Moore, Kate Bosworth. Heterochromia jest bardzo rzadko występującą anomalią wśród ludzi, natomiast często zdarza się u zwierząt, zwłaszcza psów rasy husky.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
„Dodatkowe oczy” dla malucha>>
Co zawiera magnez? PORADY DIETETYKA>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
95.49.*.* 2019.03.31 22:50
Czy to może się jeszcze wyrównać?
83.21.*.* 2017.07.20 11:14
Sam mam jedno niebieskie oko a drugie piwne ale mam pytanie czy jak będę dorosły to czy kolory sie wyrównają?
IsabellaMurphy1962 2016.02.17 14:15
Dziwna przypadłość. Dla mnie bardzo interesująca i żaden powód do ukrywania przed innymi.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.