Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-12 12:32:58
Autor zdjęcia/źródło: Guma do żucia @Designed by Freepik
Masz obniżony nastrój i gorsze samopoczucie? Mniej energii, jesteś coraz bardziej zmęczony i mniej odporny na infekcje? Często w takiej sytuacji zaczynają przybywać też dodatkowe kilogramy. Tymczasem naukowcy odkryli, że remedium na te przypadłości może być niepozorna guma do żucia. W czym może nam pomóc?
Wszyscy wiedzą, że żucie gumy daje nam poczucie świeżości oraz poprawia higienę jamy ustnej. Jednakże badania pokazują, że nie są to jej jedyne właściwości. Poniżej 5 zalet gumy, o których mogliście nie wiedzieć, a które mogą okazać się zbawienne jesienią:
Walka z nadwagą - jesteś jedną osób, które nie przeżyją godziny bez chrupania różnych przekąsek? Zamiana paczki chipsów na paczkę gum do żucia może być pierwszym krokiem do zdobycia smukłej figury! Dzięki żuciu w łatwy sposób można „oszukać” żołądek poprzez symulowanie efektu jedzenia, dzięki czemu nie dostarczamy żołądkowi kalorii.
Zwalczanie dolegliwości żołądkowych – lekarze z jednego z australijskich szpitali znaleźli patent na zwalczenie porannych nudności u pacjentów po operacjach. Podawane leki nie działają ma wszystkich. Zaobserwowali, że żucie gumy u 75% z nich zniwelowało nieprzyjemne nudności. Prawdopodobnie (badanie było przeprowadzone na małej grupie pacjentów) mózg nie może odczuwać nudności podczas jedzenie – to się wyklucza.
Poprawa pamięci – okazuje się, ze żucie gumy przyspiesza dopływ krwi do mózgu, szczególnie do rejonów odpowiedzialnych za pamięć. Badanie przeprowadzono wśród studentów uczących się do egzaminu. Najsilniejszy efekt można było zaobserwować przez 20 minut po jej spożyciu.
Niwelowanie stresu i lęków - proces żucia gumy dobrze wpływa na osoby nerwowo obgryzające paznokcie, bębniące palcami lub podrygujące nogą. okazuje się, że żucie gumy w stresujących sytuacjach obniża poziom kortyzolu we krwi (oczywiście, pamiętaj żeby pozbyć się jej dyskretnie przed spotkaniem lub egzaminem).
Odświeża oddech – to niby nic nowego, właśnie dlatego sięgamy po gumę do żucia! Pamiętaj żeby wybierać tę bez cukru – żucie pomaga pozbyć się z jamy ustnej resztek jedzenia i kwasów trawiennych. I tu jeszcze „ale”: guma do żucia nie zastępuje mycia zębów!
Do wszystkich wyników badań ogłoszonych przez naukowców powinniśmy podchodzić z rozsądkiem. Wiemy to nie od dziś. To co jedni uważają za słuszne inni w swoich badaniach albo podważają albo obalają całkowicie. Teraz przedstawimy Wam 6 wad żucia gumy, tak żebyście sami wiedzieli kiedy warto po nią sięgnąć a w jakiej sytuacji lepiej sobie odpuścić.
Żucie gumy wzmaga chęć na śmieciowe jedzenie – żujący gumę zdecydowanie chętniej sięgają po jedzenie typu fastfood niż po zdrowe przekąski. Powodem jest ponoć intensywny smak mięty, po której owoce i warzywa w pierwszej chwili wydają się gorzkie.
Żucie gumy powoduje ból stawów – dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego mogą objawiać się bólem głowy, w trakcie mówienia. Podczas ziewania i jedzenia większych kęsów może dochodzić do przeskakiwania stawu. Jeśli często żujesz gumę możesz tez odczuwać napięcie mięśni w obrębie szyi i karku.
Problemy z przewodem pokarmowym – wzdęcia, nadkwasota i biegunka. Podczas żucia gumy, zwłaszcza z otwartymi ustami połykasz dużo powietrza, które dostaje się do jelit powodując nieprzyjemne wzdęcia i w efekcie... gazy. Natomiast sztuczne słodziki w gumie bez cukru spożywane w nadmiarze mogą powodować biegunki. A co wywołuje nadkwasotę? Żując gumę, oszukujemy układ trawienny. Nie dostarczamy treści pokarmowej, a enzymy trawienne są produkowane. Nadkwasota gotowa...
Może powodować próchnicę – ta z cukrem. Wybieramy ja dla dzieci, którym nie poleca się sztucznych słodzików. Próchnica może się pojawić szybciej niż myślisz niestety...
Niszczy plomby z amalgamatu – zawsze się mówiło, że guma do żucia wyciąga plomby z zębów. Nowych – kompozytowych nie, ale z tymi z amalgamatu to prawda. W dodatku, co jest bardziej niebezpieczne, guma powoduje uwalnianie się rtęci z plomb, która może być przyczyną wielu groźnych chorób! Chcesz żuć gumę? Najpierw wymień plomby!
Jakie stad wnioski? Żuć gumę czy nie? Myślimy, że znając te jeśli wszystko będzie w granicach rozsądku, sięgniesz po gumę do żucia dla odświeżenia oddechu przed ważnym spotkaniem nic złego się nie stanie. Nie warto po prostu przesadzać i żuć gumy „ na okrągło”. Są sytuacje kiedy świetnie się sprawdza, ale na pewno nie zamiast tradycyjnego mycia zębów. Nie dawaj tez dziecku zbyt często gumy do żucia. Jej skład pozostawia wiele do życzenia, poza tym istnieje ryzyko zakrztuszenia się.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.