Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: Zdj. Shutterstock
Dzięki wspólnym wysiłkom lekarza i rodziców dziecko nie będzie rozwijało w sobie strachu przed dentystą, co przełoży się na systematyczne kontrole jamy ustnej i większe szanse na zdrowe zęby w dorosłym życiu.
Dziecko uczy się poprzez doświadczanie i emocje, które mu towarzyszą. Na ogół nie płacze, kiedy zabieramy je do sklepu czy w odwiedziny do rodziny, ponieważ te wizyty nie wiążą się z nieprzyjemnymi odczuciami. Dlatego warto zadbać o to, aby także kontrola stanu zdrowia jamy ustnej u stomatologa nie łączyła się z przykrymi sytuacjami. Takie wrażenie można uzyskać jedynie wtedy, gdy wizyty odbędą się we wczesnym dzieciństwie, zanim potrzebna będzie interwencja terapeutyczna.
Pierwszy ząb = Pierwsza wizyta
Wyrznięcie pierwszego zęba, które powinno nastąpić pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, to sygnał do realizacji pierwszej wizyty dziecka u stomatologa. Odwiedzanie dentysty we wczesnym dzieciństwie tzw. wizyta adaptacyjna pomoże małemu pacjentowi przyzwyczaić się do otoczenia, personelu, dźwięków i zapachów obecnych w gabinecie. Lekarz z kolei może ustalić strategię postępowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej i przekazać odpowiednie zalecenia rodzicom.
W niektórych krajach rejestrowanie niemowląt u stomatologa jest normą, a programy profilaktyczne, takie jak np. szkocki Childsmile, promują rejestrację u dentysty najwcześniej, jak to tylko możliwe i najlepiej do 6 miesiąca życia dziecka.
Nie czekaj z wizytą do pojawienia się bólu
Jeśli dziecko jest już nieco starsze warto poświęcić trochę czasu przed pierwsza wizytą u stomatologa, aby dokładnie omówić jej przebieg. Unikajmy przy tym określeń, które mogą wzbudzić w najmłodszych lęk. Opowiedzmy dziecku, że pójdzie do lekarza, który obejrzy i policzy zęby.
Koniecznie przyjdź do dentysty zanim zaczną się problemy z zębami. Jeśli jednak pojawiła się już próchnica – nie czekaj aż wystąpi ból. Leczenie zębów, z niewielką próchnicą bez objawów zapalenia miazgi jest o wiele łatwiejsze, a co za tym idzie, znacznie krótsze i mniej przykre. Warto pamiętać, że próchnica w początkowych etapach rozwoju może zostać zatrzymana poprzez poprawę zachowań zdrowotnych i profilaktykę fluorkową.
U dentysty nie tylko z próchnicą
Pamiętaj, aby dziecko zabierać do dentysty regularnie w zależności od określonego przez stomatologa ryzyka próchnicy przynajmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki temu zwiększasz szansę na wykrycie zmian chorobowych na wczesnych etapach jej rozwoju. Poza wizytami kontrolnymi powinniśmy udać się z dzieckiem do stomatologa, aby wykonać zabiegi profilaktyczne – lakierowanie i lakowanie zębów. Pierwszy z nich służy wzmocnieniu zębów i dostarczeniu im efektywnej dawki fluoru, dzięki czemu są one bardziej odporne na czynniki wywołujące próchnicę. Najlepszy efekt uzyskuje się powtarzając zabieg co około 3 miesiące u osób bardziej narażonych na próchnicę i co 6 miesięcy u tych z mniejszym ryzykiem jej wystąpienia. Z kolei lakowanie polega na wypełnianiu bruzd zębów – lakiem szczelinowym. To właśnie w zagłębieniach na powierzchni zęba najczęściej gromadzą się resztki pokarmowe, co tworzy warunki do działania bakterii powodujących próchnicę. Lakowanie można przeprowadzić tylko na zdrowym zębie, więc najlepiej jest to zrobić jak najszybciej po jego wyrznięciu. Lak pozostaje w bruzdach przez kilka lat, ale jest on poddawany bardzo dużym obciążeniom przy jedzeniu i może ulec uszkodzeniu, starciu, a nawet całkowitemu wypadnięciu, dlatego wymaga systematycznej kontroli i ewentualnego powtórnego wypełnienia.
Twój strach może zarażać
Jeżeli boisz się dentysty, pamiętaj, że jest to Twój strach i że nie należy przenosić go na dziecko. Dzisiejsze gabinety są znacznie bardziej przyjazne małym pacjentom niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Oferowane są już bezbolesne znieczulenia, różne formy sedacji i przede wszystkim specjalne metody komunikacji, dzięki czemu mogą one kontrolować sposób, tempo pracy stomatologa i jego zakres.
Koniecznie unikaj straszenia wizytą! Popularne wśród rodziców ostrzeżenie: „Jak nie będziesz myć ząbków, pójdziesz do dentysty” może podważać zaufanie do stomatologa, które jest niezbędne do dobrej współpracy między nim a dzieckiem. Pamiętajmy, aby wystrzegać się również nadużywanego zapewnienia „Nie będzie boleć”. Słysząc je dziecko skupi się na możliwości wystąpienia przykrych odczuć i będzie ich oczekiwać. Do tego, jeśli podczas wizyty okaże się, że konieczny jest nieprzyjemny zabieg, dziecko poczuje się oszukane.
Wybierz właściwego dentystę
Twoje dziecko musi iść do wybranego stomatologa. W leczeniu dzieci liczą się przede wszystkim zdolności interpersonalne i pedagogiczne. Zapytaj znajomych czy znają specjalistę stomatologii dziecięcej kontaktującego się z dzieckiem w sposób bezstresowy i przyjemny. Dentysta taki musi lubić leczyć małych pacjentów i dostosowywać swoje działania do granic możliwości danego dziecka. Nie bój się także zmian. Jeśli maluchowi nie spodobał się dany stomatolog, poszukaj kogoś, kto wzbudzi w nim zaufanie. To ono jest podstawą dobrej relacji i sukcesu w leczeniu.
Oczywiście najlepszym sposobem na bezproblemowe wizyty u dentysty jest zachowanie zdrowych zębów. Można to osiągnąć poprzez stosowanie działań profilaktycznych – przestrzeganie diety ubogiej w cukry, dokładne szczotkowanie zębów pastą z fluorem i dbanie o jamę ustną dziecka. Jeśli jednak pojawią się zmiany próchnicowe, zasada jest jedna – nie czekaj z wizytą!
„Dzieciństwo bez próchnicy” to największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Za jego realizację odpowiada lider projektu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Finansowanie zapewnia Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Projekt realizowany jest latach 2012-2016.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolach, a także dla ich rodziców, nauczycieli oraz dla pielęgniarek, położnych i pediatrów. We wprowadzaniu najmłodszych w świat zdrowych zębów pomaga maskotka projektu – Królik Pampiś. Projekt zakłada dotarcie do szerokiego grona odbiorców podkreślając konieczność kompleksowego dbania o zęby i wyrabiania dobrych nawyków od jak najwcześniejszych lat. Od października 2016 roku działania edukacyjne zostaną wsparte kampanią reklamową promującą higienę jamy ustnej.
Przeciwdziałanie próchnicy wśród dzieci to nie tylko dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty, lecz także odpowiednia dieta. Stosujesz w domu zasady zdrowego żywienia? Świetnie! Zwróć jednak uwagę na to, czy na pewno robisz to dobrze. Oto kilka ogólnie przyjętych przekonań, za którymi mogą kryć się błędy żywieniowe.
95.160.*.* 2016.11.04 17:07
Oj, pamiętam te szkolne gabinety dentystyczne...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.