Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-20 13:48:12
Autor zdjęcia/źródło: dziecko na rowerze z rodzicami @ Zaprojektowane przez Freepik
Rodzinne wycieczki są wspaniałe, a dziecko na rowerze czuje się zazwyczaj jak ryba w wodzie. Niezaprzeczalny jest fakt, że to rodzic musi zapewnić dziecku na rowerze maksimum bezpieczeństwa. Bez względu czy dziecko jest małe, czy starsze trzeba pamiętać zarówno o przepisach, jak i utartych rodzicielskich zasadach. Jak to jest więc z jazdą po chodniku, ścieżce i po ulicy? Jak zachowujemy się z rowerem na pasach? Czy jedziemy na równi z dzieckiem, czy za nim? Jak komunikujemy się z dzieckiem na rowerze? Odpowiadamy na te wszystkie pytania i rozwiewamy wątpliwości.
NIE PRZEGAP: Dla każdego coś pysznego: jedzenie na piknik rodzinny – SPRAWDZONE PRZEPISY >>
Dzieci do lat 7 można przewozić albo w specjalnym foteliku, albo w odpowiedniej przyczepce ciągniętej za rowerem. (Prawo o ruchu drogowym, art. 33 ustęp 2). Dziecko na rowerze, które samo już się porusza do lat 10 może na nim jeździć tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Dziecko do lat 10, które kieruje rowerem w myśl prawa jest bowiem pieszym. Z tego jasno wynika, że nie może poruszać się po ulicy, ale tylko po chodniku (art. 3 pkt. 5). Dlatego właśnie dopuszcza się jazdę na rowerze osoby dorosłej po chodniku, jeśli jedzie z dzieckiem kierującym swoim rowerem. Jeśli dziecko ukończyło 10 lat może już jeździć z nami po ulicach, ale musi posiadać Kartę Rowerową, która obowiązuje je do ukończenia 18-go r.ż.
Rower dziecka powinien mieć wyposażenie takie samo jak rower dorosłego:
WAŻNE: Warto doczepić też do roweru chorągiewkę w intensywnym kolorze, aby dziecko na rowerze było dobrze widoczne.
Najlepsza jest opcja jechania obok dziecka, jeśli tylko na naszej trasie jest taka możliwość. Kolejnym rozwiązaniem jest jazda za dzieckiem. Oba rozwiązania pozwalają nam kontrolować małego rowerzystę. Jadąc obok dziecka jednocześnie kontrolujesz i osłaniasz dziecko przed ewentualną kolizją z mijającymi was pojazdami. Na przejeździe rowerowym (ścieżka rowerowa na pasach) trzymaj się kilku wskazówek. Upewnij się, że nic nie jedzie, wyprzedź dziecko i pozostań na pasach do momentu aż pokona pasy, a następnie znów włącz się do ruchu za nim. Zarówno przed przejazdem rowerowym, jak i przejściem dla pieszych, dziecko powinno być wyczulone na sprawdzanie czy nie nadjeżdżają inne pojazdy.
Bardzo ważna jest dla dziecka na rowerze komunikacja. Jadąc z dzieckiem głośno komunikuj co powinno zrobić i dlaczego, np. „stop, zatrzymujemy się, bo inni teraz jadą”, „teraz popatrz w prawo, bo za rogiem może coś jechać”, „jedź po prawej stronie, bo inni będą nas mogli omijać”. Zdarzają się dzieciom niebezpieczne manewry. Pamiętaj żeby w takich sytuacjach nie reagować gwałtownie, ponieważ nie tylko przestraszysz dziecko, lecz także odbierzesz mu poczucie pewności siebie na rowerze. Staraj się spokojnie wytłumaczyć dziecku jaki błąd popełniło i wyjaśnić dlaczego nie można wykonywać takich ruchów na rowerze. Komunikacja z dzieckiem na rowerze będzie sprawniejsza, jeśli nauczysz je rozróżniać, która strona jest lewa, a która prawa. Dobry trick zapewnia dzwonek. Wystarczy wytłumaczyć dziecku, że lewa to ta po której jest dzwonek albo inny rowerowy gadżet.
Czy Wasze trasy rowerowe zawsze są szerokie i bezpieczne? Jakie macie doświadczenie z jazdą na rowerze z dziećmi? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem!
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.