Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?@ flikr.com/Raul Hernandez Gonzalez
Nie wszystkie mamy w jednakowym czasie odczuwają ruchy dziecka. Czasami nic nie czują, co spowodowane jest małą wrażliwością zakończeń nerwowych. Z pewnością szczupła mama szybciej usłyszy malucha niż właścicielka zbędnego tłuszczyku.
W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?
Jeżeli już rodziłaś, maluszka poczujesz nieco wcześniej. Może się to zdarzyć między 14. a 18. tygodniem ciąży. Wiele zależy też od ułożenia łożyska. Gdy jest ono umiejscowione w przedniej ścianie macicy, tworzy one jakby poduszkę, która amortyzuje ruchy dziecka i są one dla przyszłej mamy mało odczuwalne. Odczuwanie ruchów płodu zależy też od objętości płynu owodniowego. Większość kobiet czuje pierwsze ruchy płodu między 20 a 22 tygodniem ciąży. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy z malcem wszystko jest porządku, poproś lekarza o badanie USG, które określi stan dziecka.
Pierwsze ruchy płodu
W pierwszych tygodniach sygnały wysyłane przez płód są bardzo delikatne. Możesz odczuwać je jako pulsowanie, bulgotanie czy coś jakby puknięcia wewnątrz brzucha. Dopiero około 5 miesiąca ciąży ruchy dziecka stają się bardziej wyczuwalne i z dnia na dzień stają się mocniejsze. Pod koniec drugiego trymestru będziesz już wyraźnie czuła, jak płód kopie, przeciąga się, obraca.
Ruchy dziecka są bardzo ważne dla jego rozwoju. Pomagają w kształtowaniu się mięśni, stawów, kości i narządów wewnętrznych maluszka. Z kolei odczuwane przez ciebie , dostarczają ci wielu wzruszeń, wzmacniają więź z nienarodzonym dzieckiem i sprawiają, że czujesz się mamą jeszcze przed porodem.
Ruchy płodu w zaawansowanej ciąży
W miarę upływu ciąży miejsca w brzuchu dla rosnącego dziecka robi się coraz mniej. Malec nie fika już koziołków, a jego ruchy stają się coraz łagodniejsze. Próbuje on rozprostować nóżki i rączki, wypina pupkę. Twój brzuch wtedy faluje i pojawiają się na nim większe i mniejsze wypukłości. Ruchy dziecka odczuwasz nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Jednak każdy maluszek ma swój rytm, zależny od jego temperamentu. Płód ma również okresy snu czy czuwania, kiedy nie rusza się wcale. Złudzenie mam, że dzieci są najbardziej aktywne wieczorem bierze się z tego, że wieczorem same więcej odpoczywają i bardziej skupiają się na odczuwaniu ruchów.
W przypadku cukrzycy, nadciśnienia tętniczego lub upłynięcia terminu porodu, będziesz musiała monitorować ruchy dziecka. Aby policzyć ruchy płodu połóż się na lewym boku i przez godzinę licz ruchy dziecka. Powtórz to w ciągu dnia dwa lub trzy razy. Ruchów powinno być około 10. Jeśli jest ich mniej, zjedz lekki posiłek. Wzrost poziomu glukozy wpływa pobudzająco na dziecko.
Następnie połóż się i policz jeszcze raz.
Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza
Gdy minął już 22. tydzień ciąży, a ty nie czujesz żadnych ruchów dziecka, powinnaś wybrać się do lekarza. Niepokojące są również objawy, gdy aktywność płodu zmniejszyła się z dnia na dzień i jego ruchy są słabsze lub gdy nagle stały się bardzo gwałtowne. Niebezpiecznym sygnałem jest mniej niż cztery ruchy na godzinę lub gdy w ogóle przestajesz je wyczuwać. Konieczna jest wtedy kontrola zapisu czynności serca dziecka, czy też USG.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.06.16 14:38
ja już czułam ruchy w 16 t.c.! pamiętam było to 28 kwietnia! cudowne uczucie!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.