Opublikowany przez: monika.g 2016-01-18 13:31:57
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @
Dziadkowie dla wnuków są osobami wyjątkowymi, które zawsze mają dla nich czas na wspólne chwile: nieśpieszne spacery, czytanie bądź opowiadanie bajek, wspólne rozmowy i zabawy. Dzieci czują się przy nich bezpieczne, kochane, czują, że mogą im powierzyć każdą swoją tajemnicę. Warto pielęgnować tak wspaniałe relacje.
Bardzo często zdarza się, że rodzice i dziadkowie mają odmienne zdanie na temat wychowania potomstwa. Oczywiście każdy ma do tego prawo i może się wypowiedzieć, udzielić rad. Wszystko jest pod kontrolą jeśli obie strony potrafią dojść do porozumienia i ustalają wspólny plan działania, który ma na celu dobro dziecka. Akceptacja reguł jakie zostały wspólnie ustalone buduje niepodważalny autorytet rodziców i dziadków. Niestety nie zawsze jest tak miło i przyjemnie, istnieją sytuacje konfliktowe - dziadkowie starają się narzucić swój styl wychowania i wprowadzić go w życie w domu młodych rodziców, lecz należy pamiętać to rodzice są od wychowywania a dziadkowie od rozpieszczania i kochania.
Jeśli nie zgadzamy się z radami, uwagami dziadków, należy im to zakomunikować, aby sytuacja nie stawała się coraz bardziej napięta - np.
„Mamo, Tato, dziękujemy za wszelkie uwagi i porady, lecz pozwólcie, że zrobimy to po swojemu”,
„ Mamo, tato doceniamy wasze starania, lecz my widzimy inne rozwiązanie tej sytuacji”,
„Mamo, tato, dziękujemy, że zdecydowaliście się nam pomóc w opiece nad maluchami. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni, ale my mamy pewne zasady w domu, których nie chcemy zmieniać - mamy nadzieję, że to uszanujecie”.
Tak silny nacisk na wspólną akceptacje reguł i zasad, występuje wówczas gdy dziadkowie, zgodzili się pomagać w opiece nad wnukami pod nieobecność rodziców - taka sytuacja wymaga dużego taktu i doboru odpowiednich słów, aby zarówno jedna, jak i druga strona nie poczuła się urażona i pominięta. Jako rodzice powinniśmy być wdzięczni, że dziadkowie zdecydowali się podjąć opieki nad naszymi maluchami - co zapewne nie będzie dla nich takie łatwe. Natomiast dziadkowie muszą wiedzieć, że ich wiedza, umiejętności i doświadczenie są jedynie poradami, a głos decydujący o wychowaniu dzieci należy do rodziców.
Dziadek/ babcia, która opiekuje się wnukiem nie może pozwalać na zabawy, których zakazuje mama, bądź nie powinna podawać dziecku słodyczy, jeśli w domu pojawiają się sporadycznie. Wiadomo, że babcia z dziadkiem nieba by uchylili swoim wnukom, lecz podważanie autorytety rodziców w oczach dziecka powoduje zaburzenia w procesie wychowawczych, a więc dziadek z babcią nieświadomie bądź świadomie wyrządzają krzywdę. Mimo ogromnej miłości do wnuków powinni się dostosować do życzeń rodziców :)
Dla dobra dzieci – nie powinniśmy przekraczać ustalonych granic:)
Autor: Pani Anna Radwańska, pedagog.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
MaryScarborough83 2016.01.22 12:31
U nas zdecydowanie bardziej pomaga niż się wtrąca
Stokrotka 2016.01.21 20:12
Pomoc zawsze miła! Co babcia własna to babcia!
gocha2323 2016.01.21 12:34
z moja mamą często miałam spięcia dotyczące wychowania Maksia. Miałam czasami dość jej wtrącania się, ale wiem, że robiła to dla dobra wnuka. Musiałam nie raz przełknąć gorzką tabletkę;D
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.