Opublikowany przez: Kowalska 2013-07-01 11:27:49
Znane powiedzenie mówi, że dłonie są wizytówką człowieka. Powinny więc wyglądać na zdrowe
i zadbane. Kontakt z chlorowaną wodą, detergenty czy słońce nie ułatwiają tego zadania. Jest jednak kilka prostych sztuczek, które pozwolą nam cieszyć się piękną i wypielęgnowaną skórą.
Początek lata zachęcił nas do włożenia sandałów czy klapek. Nasze stopy powinny także prezentować się w nich jak najlepiej. Odciski, nagniotki, popękane pięty… Na wszystkie te bolączki istnieją sprawdzone metody, dzięki którym stopy staną się miękkie i gładkie.
Codzienna praca, domowe obowiązki i warunki atmosferyczne to podstawowe czynniki, które niekorzystnie wpływają na skórę dłoni. To właśnie po dłoniach można najszybciej zauważyć czy ich właściciel dba o siebie. Środki czystości, a nawet promienie słoneczne i woda mogą przyśpieszać starzenie się skóry dłoni, powodować utratę jej sprężystości i jędrności. Naturalna warstwa ochronna dłoni jest bardzo delikatna, ponieważ nie zawiera gruczołów łojowych, a warstwa tłuszczowa jest bardzo cienka. Jest to niemal najwrażliwsza część naszego ciała. Jak zatem radzić sobie z jej pielęgnacją?
Codzienna pielęgnacja dłoni
Podstawą właściwej opieki jest odpowiednie mycie rąk. Gorąca woda rozpuszcza znajdujące się na skórze lipidy i prowadzi do jej wysuszania, natomiast zimna może powodować pogrubianie i pękanie naskórka. Należy więc myć dłonie w letniej wodzie, używając delikatnego, natłuszczającego mydła lub właściwego żelu. Dla pielęgnacji dłoni doskonałym rozwiązaniem byłoby stosowanie kremu do rąk, za każdym razem po ich umyciu. Niestety bardzo często nie jest to możliwe. Gdy mamy chwilę warto użyć kosmetyku o dużej zawartości witamin, przede wszystkim z grup A i B, mocznika, ceramidów oraz kwasów tłuszczowych. Krem do rąk powinien zawierać także wysoki filtr, chroniący skórę przed promieniowaniem UV. Jeśli w ciągu dnia brakuje nam czasu możemy pielęgnować skórę dłoni także
w nocy! Przed snem można posmarować dłonie grubą warstwą kremu nawilżającego, zawierającego między innymi aloes lub glicerynę i założyć na całą noc bawełniane rękawiczki.
Raz w tygodniu naszym dłoniom przyda się peeling. W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele produktów, które umożliwią usunięcie zrogowaciałego naskórka i poprawią koloryt skóry. Dłonie doskonale nawilży i odżywi także przygotowany samodzielnie peeling, na przykład z dwóch łyżek cukru i łyżki oliwy. Dla zmęczonej skóry dłoni ratunkiem będzie także natarcie jej plasterkiem cytryny.
Wykonując domowe obowiązki wkładajmy ochronne rękawiczki. Choć czasem wydaje się to niepraktyczne i niewygodne, to pozwala uniknąć podrażnień i nadmiernego wysuszenia skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie gumowych rękawiczek wyściełanych warstwą bawełny, która wchłania nadmiar wilgoci.
Skóra na stopach
Skóra stóp jest niemal dwukrotnie grubsza niż na innych partiach ciała, jednak mimo to jest bardzo wrażliwa. Znajduje się na niej mało gruczołów łojowych, a bardzo dużo potowych, przez co łatwo się przesusza i tworzą się na niej pęknięcia. W miejscach, w których skóra jest naciskana przez obuwie mogą pojawiać się bolesne nagniotki i odciski. Wszystko to powoduje, że gdy przychodzą cieplejsze dni i chcemy włożyć lżejsze buty szukamy szybkiej pomocy dla naszych stóp. Oto kilka sposób by cieszyć się ich pięknem.
Zadbane stopy – szybko i skutecznie
Pierwszym krokiem właściwej pielęgnacji stóp jest ich kąpiel. Około 15-20 minut namaczania stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej, choć może to być także zwykła sól kuchenna, działa odświeżająco i ujędrnia skórę. Dodatek soli ma także właściwości zmiękczające, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć zrogowaciały naskórek za pomocą tarki lub pumeksu. Ponadto przed ścieraniem naskórka warto zastosować specjalny krem lub peeling do stóp. Preparaty te, dzięki zawartości kryształów soli i aromatycznych olejków, nie tylko polerują naskórek, ale jednocześnie go odżywiają. Na zakończenie „zabiegu” stopy, a przede wszystkim pięty warto posmarować kremem nawilżającym lub wazeliną.
Dolegliwości stóp
Stwardniała i wysuszona skóra stóp to najmniejszy problem, który można szybko rozwiązać
w domowym zaciszu. Większym problem sprawiają modzele i nagniotki. Modzele są najczęściej ulokowane na podeszwach stóp, krawędziach i czubkach palców a także na tylnej części pięty. Są spowodowane stałym uciskiem obuwia lub nierównomiernym naciskiem na stopę. Modzele to dość duże zrogowacenie skóry, zwykle dość miękkie i nie odróżniające się od reszty stopy. Jednak po pewnym czasie modzele mogą wywoływać pieczenie a nawet ból, wręcz uniemożliwiający chodzenie. Pozbycie się modzeli nie jest łatwe, można spróbować wycinać je samodzielnie i stosować plastry na odciski, jednak po pewnym czasie problem zapewne powróci. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u podologa, czyli specjalisty zajmującego się schorzeniami stóp.
Nagniotki powstają zwykle na palcach stóp. Są bardziej widoczne niż modzele, mają
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.