Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja Źródło artykułu: ARTYKUŁ SPONSOROWANY 2024-11-06 14:51:47
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Drętwienie fragmentów kończyn lub innych części ciała jest jednym z objawów zaliczanych do tak zwanych parestezji - a więc symptomów polegających na odczuwaniu przez pacjenta przykrych dolegliwości związanych z zaburzeniami czucia. Parestezje to między innymi wrażenie gwałtownych zmian temperatury, przebiegania „mrówek” po skórze, cierpnięcia i drętwienia, a także osłabienia siły kończyny czy uczucie „porażenia prądem”. Więcej informacji o charakterystyce omawianej dolegliwości znajduje się tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/bol-i-stan-zapalny/dretwienie-rak.
Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk podczas snu jest przyjmowanie pozycji, w której krążenie krwi w obrębie kończyn górnych zostaje zaburzone. Skutkuje to znajomymi zaburzeniami czucia, a więc charakterystycznym drętwieniem, które ustępuje po kilku minutach od pojawienia się. Pozycje przyczyniające się do uczucia cierpnięcia rąk to przede wszystkim przyciąganie ich do piersi i zginanie ich w łokciach oraz nadgarstkach. Oprócz tego zdarza się, że niektóre osoby umieszczają podczas snu ręce nad głową, powyżej serca, przez co krążenie w obrębie palców i dłoni również jest zaburzone. Czasem nawracające drętwienie kończyn górnych wynika po prostu ze specyfiki pozycji, jaką pacjent nieświadomie przyjmuje podczas nocnego odpoczynku, czyli z opierania ciężaru ciała (lub ciężaru głowy) na wyciągniętym ramieniu. Należy pamiętać także o tym, że do wystąpienia parestezji w nocy mogą przyczyniać się zbyt ciasno zapięte opaski elektroniczne, zegarki czy bransoletki (warto więc pozbywać się ich na noc).
Pozostałe przyczyny drętwienia rąk w nocy to między innymi: rozwijający się zespół cieśni nadgarstka, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa postawa ciała, przetrenowanie, problemy w obrębie kręgosłupa szyjnego, nadmierne napięcia mięśniowe w okolicach obręczy barkowej, tężyczka, niedobory witamin i minerałów (w tym witaminy B12), a także stosowanie niektórych leków i terapii farmakologicznych.
Tak, jak zostało to już wspomniane – drętwienie rąk w nocy w większości przypadków nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Do lekarza należy zgłosić się jednak wtedy, gdy uczucie mrowienia czy cierpnięcia nie ustępuje po kilku minutach (przedłuża się nawet do kilkudziesięciu minut), zdarza się co noc i/lub występuje również w ciągu dnia, utrudnia codzienne funkcjonowanie i wpływa na osłabienie siły mięśniowej rąk (co objawia się przykładowo drżeniem kończyn górnych czy upuszczaniem przedmiotów).
Inne, niepokojące objawy, które powinny skłonić pacjenta odczuwającego drętwienie rąk w nocy do kontroli u lekarza, to symptomy neurologiczne współwystępujące z drętwieniem (w tym bóle i zawroty głowy, drętwienie większej powierzchni ciała, czasowe trudności w mówieniu), zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, nieprawidłowe wyniki glikemii, ogólne osłabienie organizmu.
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.