Opublikowany przez:
Kasia P.
2019-02-26 19:50:26
Autor zdjęcia/źródło: unsplash
W piątek mięs się nie je – mówi tradycja, a jak jest w praktyce? Często mamy wielkie chęci na postne dania na piątek, ale… Pojawia się „ale” związane z brakiem pomysłów na właściwe danie. Dlatego właśnie mam dla Was listę przepisów prosto od babci. Znajdują się na niej zarówno propozycje sprawdzone i mocno tradycyjne, jak i całkiem nowoczesne i zaskakujące. Miłego gotowania!
Składniki:
- 800g filetów z łososia
- pomidorki koktajlowe
- 1 por
- oliwa z oliwek, masło
- koperek
- 1 łyżka soku z cytryny
Wykonanie:
Pokroić filety na 4 porcje i odciąć z nich skórę. Doprawić solą i pieprzem do smaku, a następnie posmarować sokiem z cytryny i oliwą. Tak zamarynowana ryba powinna postać minimum godzinę. Nagrzać piekarnik do 220 stopni C. Umytego pora pokroić na 2 cm kawałki i ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego. Skropić oliwą i doprawić solą i pieprzem. Na tak przygotowanych porach położyć łososia i posypać do koperkiem. Położyć na filety odrobinę masła. Na wierzch położyć pomidorki. Piec 15 minut.
Składniki:
- 500g filetów np. dorsza
- 200g szpinaku
- 1 ząbek czosnku
- 125 ml śmietanki 30%
- 2 łyżki mąki pszennej
- ½ łyżki mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)
- 1 łyżka masła
- 2 łyżeczki curry w proszku
- oliwa
Wykonanie:
Osuszone filety doprawić solą i pieprzem, a następnie obtoczyć w mieszance mąki pszennej z curry Świeży szpinak pokroić na mniejsze kawałki. Podsmażyć szpinak na maśle z czosnkiem, dodać śmietankę, przyprawić i zagotować. Opcjonalnie oprószyć mąką ziemniaczaną, wymieszać i odstawić. W międzyczasie smażyć filety na oliwie po obu stronach. Potem obłożyć rybę szpinakiem i razem podgrzewać na patelni.
Składniki:
- 850g oczyszczonych filetów z karpia
- 300g pieczarek
- 2 cebule
- 1/3 szklanki rodzynek
- 200g śmietany 18%
- natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- mąka pszenna, masło
Wykonanie:
Na dobę przed gotowaniem karpia pokroić na cztery porcje, doprawić solą i pieprzem oraz obtoczyć w mące pszennej. Następnie pokrojoną na krążki cebulą otoczyć ułożonego w szklanym (zamykanym) naczyniu i odstawić do lodówki. Następnego dnia wyjąć karpia i smażyć z każdej strony na maśle na patelni. Obsmażone filety układać w naczyniu. W międzyczasie pokroić na plasterki pieczarki. Drugą cebulę drobno posiekać, a następnie zeszklić. Dodać do cebuli pieczarki i smażyć przez ok. 7 minut, doprawić solą i pieprzem. W naczyniu ułożyć warstwy: karp, cebula i pieczarki, następnie rodzynki i piec przez ok. 20 minut w temperaturze 160 stopni C. Na kilka minut przed końcem pieczenia wyłożyć na wierzch śmietanę. Po pieczeniu podawać posypane danie pietruszką.
Składniki:
- 500g filetu np. z dorsza
- 1 jajko
- 1 ząbek czosnku
- 350 ml passaty pomidorowej
- 2 łyżki bułki tartej
- masło, oliwa
- 1 łyżeczka curry w proszku
- koperek, natka pietruszki, oregano, bazylia (świeże lub w proszku)
Wykonanie:
Rybę pokroić w kostkę, doprawić solą, pieprzem i curry i włożyć do melaksera lub rozdrabniacza. Dodać bułkę tartą, jajko, łyżkę masła i zioła. Zmiksować. Formować małe pulpeciki i smażyć z każdej strony na złoty kolor na patelni z uprzednio podsmażonym czosnkiem. Dodać passatę, doprawić raz jeszcze i gotować bez mieszania ok. 7 minut.
Składniki:
- 150g makaronu penne
- 100g szpinaku
- 100g wędzonego łososia
- 150g pomidorków koktajlowych
- 50g tartej mozzarelli i gorgonzoli
- 60 ml śmietanki kremowej 30%
- sól, pieprz, ostra papryka, bazylia do smaku
Wykonanie:
Ugotować makaron. W międzyczasie pokroić drobno świeży szpinak i trzymać w garnku na ogniu aż zmięknie, doprawić solą i pieprzem. Włożyć do naczynia żaroodpornego. Do garnka wlać śmietankę, startą mozzarelle i gorgonzolę i czekać aż się rozpuszczą. Polać masą serową makaron ze szpinakiem. Doprawić papryką. Położyć na wierzch łososia wędzonego i lekko wcisnąć go w makaron. Ostatnia warstwa to pomidorki koktajlowe. Piec w nagrzanym do 200 stopni C piekarniku przez ok. 15 minut. Udekorować bazylią.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!