Opublikowany przez: anetaab 2011-10-12 10:19:17
Za kilka miesięcy powitacie na świecie swojego potomka ? To dobry czas by zastanowić się
gdzie urządzicie maleństwu kącik do spania. Czas oczekiwania to dobry okres na stworzenie dziecku przytulnego i komfortowego miejsca do odpoczynku. Możecie sobie tym umilić oczekiwanie, a jest
to też najlepszy czas, bo gdy Wasz Skarb będzie już na świecie, może Wam zabraknąć czasu .
Jeśli sprawicie, że dzieciątko poczuje się bezpiecznie, macie duże szanse na przespane noce.
Łóżeczko tradycyjne drewniane czy turystyczne?
Niezależnie od tego czy Wasze dziecko będzie spało w Waszej sypialni czy może w osobnym pokoju , musicie zastanowić się nad wyborem właściwego mebla.
Tradycyjnie drewniane łóżeczko to dobre rozwiązanie, bo może posłużyć maluchowi do 2- 3
roku życia. Ważne by miało ono regulowane dno, bo zagwarantuje to bezpieczeństwo dziecku, a wygodę rodzicom. Jeśli będzie miało wyjmowane szczebelki maleć może w późniejszym okresie sam kłaść się spać,
lub sam wyjść z łóżeczka gdy wstanie.
Dobrym rozwiązaniem może też być łóżeczko z opuszczanymi bokami, bo można je przebudować
na tapczanik.
Nie zapominajmy o tym, że nasze szkraby będą poznawały świat wszystkimi zmysłami, nie tylko przez dotyk, ale także smak – a szczebelki są takie pyszne J. Dlatego muszą być wykonane z gładkiego drewna i pomalowane farbami, które mają atest bezpieczeństwa.
Odległość między szczebelkami też nie jest bez znaczenia, nie powinna przekraczać 6cm , aby dziecko nie przecisnęło między nimi głowy i nie może być mniejsza niż 2,5 cm aby nie mogła się tam zaklinować
rączka ani nóżka pociechy. Boki łóżeczka powinny być nie niższe niż 60cm.
Standardowe łóżeczka drewniane mają 60 cm szerokości i 120 cm długości. Jeśli jednak mamy
małe mieszkanie możemy rozważyć kupienie mniejszego łóżeczka.
Jeżeli w planach mamy częste wyjazdy z dzieckiem , może warto wybrać łóżeczko turystyczne. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i można je zabrać ze sobą wszędzie. Dodatkowa zaletą łóżeczka turystycznego jest fakt, że z czasem może ono służyć też jako kojec do zabawy.
A może kołyska?
Powszechna jest opinia , że niemowlętom najlepiej śpi się w kołysce. Maluch ma w niej o
wiele mniej miejsca niż w łóżeczku, przez co czuje się bezpiecznie. Jednostajny ruch sprawia, że maluszkom przypomina się pobyt w maminym brzuszku. Warto w przypadku kołyski sprawdzić czy wybrany model ma kółka i funkcję blokady bujania.
Łóżeczko wybrane? Czas zadbać o wygodny materac i pozostałe akcesoria.
Najlepsze są materace płaskie i twarde, ale elastyczne- z włókna kokosowego, trawy morskiej
lub pianki. Materac warto zabezpieczyć specjalnym podkładem chroniącym przed zmoczeniem, a szczebelki zakryć miękką osłonką. W sklepach dostępne są śliczne ochraniacze z dziecięcymi wzorami, które można dopasować do dziecięcej pościeli.
Do 6 miesiąca życia dzieci nie powinny spać na poduszkach, ze względu na ryzyko uduszenia, kołderkę też można kupić dziecku trochę później, ponieważ przez pierwszy okres najlepiej sprawdzi się rożek. Niemowlęta ciasno owinięte w rożkach czują się bezpieczne. Na rynku dostępne są miękkie, z hipoalergicznym
wkładem, ale i usztywniane, mogą być wiązane lub zapinane na rzepy. Rożek przydaje się także w okresie karmienia, zestresowana czasem mama nie potrafi poradzić sobie z ruszającym się maluszkiem, gdy dzieciątko będzie w rożku mamie będzie łatwiej.
Potrzebne też będą prześcieradła, warto mieć co najmniej dwa- w razie awariiJ. Najlepsze są te z
gumką- bawełniane oraz frotte. Gdy dziecko ma już poduszkę i kołderkę czeka nas też wybór odpowiedniej pościeli, powinna być przyjemna w dotyku – z bawełny lub flaneli. Kilkumiesięczne niemowlaki zwracają już uwagę na wzory i kolory, zainteresują się więc miłymi misiami czy skaczącymi owieczkami. Starszym
dzieciom pozwólmy by same wybrały sobie pościel i piżamkę z ulubionym bohaterem, wtedy spanie na pewno będzie przyjemniejsze.
Niektórzy rodzice wybierają też śpiworki , dla swoich rozkopujących się pociech, najwygodniejsze są te rozpinane na całej długości, ponieważ łatwiej zmienić malcowi pieluchę.
Łatwiejsze i przyjemniejsze może być też zasypianie z ulubiona Przytulanką- pluszowym
misiem, pieskiem czy króliczkiem. Jeśli malec się do niej przywiąże, pamiętajmy o zabraniu jej ze sobą, jeśli nocujemy z dzieckiem poza domem.
Na koniec zadbajmy jeszcze o lampkę dającą delikatne przytulne światło. Możemy też kupić
płytę ze spokojną muzyką relaksacyjną , która pomoże uspokoić i wyciszyć malca. Na rynku jest wiele takich płyt przeznaczonych specjalnie dla maluszków.
Czego powinniśmy unikać tworząc kącik malucha?
Postarajmy się nie ustawiać łóżeczka w pobliżu okna, kaloryfera i telewizora, bo to na pewno nie ułatwi mu zasypiania. Najlepiej gdy postawimy je tak , by dziecko widziało wchodzące do pokoju osoby.
Nie zawieszajmy nad łóżeczkiem lampek na długim kablu i nie używajmy oślepiającego oświetlenia.
Nie zawieszajmy baldachimów- utrudniają dostęp powietrza i gromadzą kurz, są więc nieodpowiednie zwłaszcza dla alergików.
Jeśli jesteśmy już przygotowani i mamy wszystko co może pomóc naszym dzieciom, pozostaje zadbanie o dobrą organizację dnia i wprowadzenie rytuałów- małej ceremonii usypiania.
Życzę więc spokojnych nocy i miłych snów…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.