Opublikowany przez: Monika C. 2021-03-04 16:42:06
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Mae Mu on Unsplash
Na zdrowie człowieka składa się wiele czynników. Głównymi są dieta i styl życia, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 50 % wpływają na nasz dobrostan. Wiadomo już także, że to co jemy wpływa na zdrowie psychiczne i nastrój, czyli to czy czujemy się szczęśliwi lub smutni, spokojni czy poirytowani, pełni werwy i skoncentrowani czy powolni i ospali jest w dużej mierze zależne od codziennej diety.
To czy jesteśmy w dobrej formie w pracy, inaczej mówiąc produktywni, w dużej mierze zależy od tego, jak się odżywiamy. Wnioski wynikające z badań publikowanych przez WHO pokazuję, że prawidłowe odżywianie i zrezygnowanie używek poprawiają wydajność w pracy aż o 20%, czyli że zdrowi pracownicy z większym zaangażowaniem wykonują swoją pracę, odnoszą więcej sukcesów, rzadziej doświadczają wypalenia zawodowego i rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Na drugim biegunie znajduje się dieta monotonna i obfitująca w wysokokaloryczne pożywienie, gdyż przyczynia się do obniżenia wydolności organizmu, a tym samym spadku wydajności w pracy.
Pracodawcy, którym zależy na zwiększeniu efektywności zatrudnionych osób, szukają sposobów, które w naturalny sposób przyczynią się do poprawy ich zdrowia, a co za tym idzie zwiększą swoją produktywność w pracy. Okazuje się, że wprowadzenie Strategii Wellnes i zainwestowanie w edukację żywieniową pracowników jest strzałem w 10-tkę!
Dla osób planujących zmianę pracy przy podejmowaniu decyzji, równie ważnym elementem jak rodzaj pracy i zarobki, jest miejsce pracy oraz dodatkowe działania pracodawcy, które przekładają się na ich dobrą kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Ponad 70% europejskich pracodawców wprowadziło w życie Strategię Wellness, czyli dbałość o dobre samopoczucie pracowników w pracy. Takich działań oczekuje już 8 na 10 zatrudnionych osób. Pracownicy przyznają, że oferta firmy w tym zakresie jest istotnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o zmianie pracy i wiązaniu się z firmą nawet na kolejne 10 lat. Czym zatem jest Strategia Wellness?
Strategia Wellness obejmuje takie czynniki, jak:
Firmowe kantyny serwujące zdrowe posiłki,
Pokoje do relaksu i wypoczynku, z miejscami umożliwiającymi odbycie drzemki
Masaże,
Wyjazdy edukacyjne,
Szkolenia na temat zdrowej diety i jej wpływu na zdrowie.
Strategia Wellness sprawdza się zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika - pracownik zdrowy i wypoczęty jest produktywny. Dowodzą tego badania przeprowadzone w 1500 firm w Kandzie, które wprowadziły Strategię Wellness. W jej wyniku odnotowano wzrost wydajności i zmniejszenie nieobecności zatrudnionych w pracy z powodu chorób. W 86% przedsiębiorstw zauważono poprawę stanu zdrowia i samopoczucia, a w 62% poprawę relacji ze współpracownikami.
Pracując w pełnym wymiarze godzin, spędzamy w pracy przynajmniej 8 godzin w pozycji siedzącej, w zamkniętych pomieszczeniach, jedząc szybkie posiłki, czesto przy biurku. Jeśli do pracy dojeżdżamy samochodem, należy doliczyć kolejnych kilkadziesiąt minut spędzonych na siedząco (w nieco lepszej sytuacji są pracownicy dojeżdżający komunikacją miejską). Osoby pracujące w trybie home office, także deklarują siedzący tryb życia, często bez aktywności fizycznej przed pracą. Brak ruchu, zła dieta, zbyt krótki lub niewłaściwy odpoczynek prowadzą do powstawania stanów zapalnych w organizmie.
Stany zapalne pogarszają funkcje kognitywne, szybkość reakcji, a co za tym idzie wydajność w pracy. Aby zapewnić maksymalną produktywność warto wykluczyć z diety wszystko to, co nasila stany zapalne.
Dieta jest jednym z kluczowych elementów Strategii Wellness w pracy. Jedzenie, które najczęściej powoduje powstawanie w ciele stanów zapalnych to żywność przetworzona, czyli słodycze, fast food, gotowe dania “instant”, słodkie napoje gazowane i niegazowane, np. wody smakowe, słodzone soki i napoje, napoje energetyczne. Charakterystyczną cechą żywności przetworzonej oprócz zbyt wysokiej zawartości tłuszczy trans i cukru dodanego, jest długa lista składników, zawierająca m.in. konserwanty i barwniki. W procesie trawienia żywości wysokoprzetworzonej organizm traci cenną energię na pozbywanie się szkodliwych produktów, które powodują niepotrzebne stany zapalne.
Żywność wysokoprzetworzona, w formie gotowych dań i słodyczy, zawiera szkodliwe cukry i tłuszcze trans. Właśnie tych składników powinniśmy się wystrzegać, jeśli zależy nam na sprawności intelektualnej w pracy. W unikaniu niekorzystnych składników diety pomoże umiejętność czytania etykiet i analiza zawartych składników, zwłaszcza cukrów dodanych i tłuszczy trans. Taką wiedzę pracownicy mogą zdobyć na szkoleniach zorganizowanych przez pracodawcę w ramach Strategii Wellness.
Podstawą codziennej, dobrze zbilansowanej diety powinny być warzywa i owoce. Są znakomitym źródłem witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy, czyli tego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wytężonej pracy umysłowej sprzyjają jagody - są bogactwem bioflawonoidów, które wymiatają wolne rodniki i redukują stan zapalny, usprawniając pracę mózgu i układu odpornościowego. Są także dobrym źródłem takich niezbędnych składników jak węglowodany, białka i tłuszcze, przy niewielkiej zwartości naturalnych cukrów.
Dieta sprzyjająca produktywności w pracy powinna zawierać także dobre źródła węglowodanów, czyli te, o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Stabilny poziom cukru we krwi jest niezwykle istotny dla sprawnej pracy mózgu i efektywnej pracy. Spadki poziomu cukru (glukozy) we krwi (hipoglikemia) wiążą się z:
uczuciem senności,
ospałością,
zmęczeniem,
obniżoną koncentracją (a nawet utratą neuronów, które niszczone są w stanach hipoglikemii).
Nadmiar cukru (glukozy) we krwi (hiperglikemia) wiąże się natomiast z:
gwałtownym pobudzeniem, a następnie spadkiem energii,
rozdrażnieniem,
zaburzoną koncentracją,
utrudnionym skupieniem.
Jeżeli obserwujesz u siebie takie wahania w samopoczuciu w trakcie dnia to najprawdopodobniej Twoja gospodarka glukozowa może być zachwiana.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.