Opublikowany przez: ULA 2012-09-21 15:47:39
ADHD, jest złożonym problemem, nie obejmuje tylko zauważalnych dla nas symptomów. Wszystkim nam ADHD kojarzy się z impulsywnymi zachowaniami, które nie są akceptowalne. Obok zauważalnych różnic w zachowaniu, osoba z ADHD cierpi na brak koncentracji, zaburzenia snu, a także bóle głowy, rozstrój żołądka. Bardzo często u osób z ADHD występują alergie.
ADHD wpływa na całe życie osoby dotkniętej tą chorobą, w znaczącym stopniu wpływa na poziom wykształcenia. ADHD, w dorosłości nie opuszcza chorego, choć zmniejszają się objawy. W 1981 odkryto, iż u osób chorych na ADHD, poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych , był zdecydowanie za mały. Było to pierwsze przesłanie, że ADHD może mieć związek z odżywianiem się.
Tłuszcze w organizmie człowieka spełniają wiele funkcji. Z substancji tłuszczowych zbudowana jest tkanka nerwowa, w tym mózg. Substancje tłuszczowe spełniają wiele funkcjonalnych ról w organizmie człowieka. Ze względu na rolę, jaką spełniają kwasy tłuszczowe w funkcjonowaniu mózgu, 2 kwasy tłuszczowe są szczególnie niezbędne. Do kwasów tłuszczowych szczególnie ważnych dla funkcjonowania mózgu należą EPA, DHA. Kwasy te na drodze konwersji mogą powstać z kwasu tłuszczowego alpha-linolenowego. Wszystkie te kwasy należą do grupy kwasów omega-3.
Jeżeli spożywamy za duże ilości kwasów omega-6, a także duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych wówczas zaburza się gospodarkę kwasami omega-3, które są problematycznym czynnikiem w ADHD. Stosunek kwasów omega-3 do omega-6 powinien wynosić od 1 do 4-5. Najbogatszymi źródłami kwasów omega-3 jest olej słonecznikowy, sojowy, orzechy włoskie. Kwasy tłuszczowe EPA i DHA występują w produktach pochodzenia rzecznego i morskiego np.: pstrąg, łosoś, makrela, sardynki, śledzie, sardele, tuńczyk, halibut. Kwasy te również występują w wątrobie, żółtku jaja. Produkty te powinny być regularnie włączane do diety osoby z ADHD.
Ważnym aspektem jest to, że ryby w puszkach poprzez obróbkę termiczną i magazynowanie, tracą znaczące ilości cennych żywieniowo kwasów tłuszczowych. Należy również podkreślić, iż, ryby mogą być źródłem szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów, rtęć.
Metale te wykazują działanie neurotoksyczne. Warto wybierać ryby z dużych akwenów, gdzie stężenie tych metali nie jest takie duże jak w zamkniętych akwenach np.: w Bałtyku. Nie powinno również spożywać ryb drapieżnych, ponieważ ryba zjadając inne ryby, sama akumuluje w sobie znaczne ilości metali ciężkich.
Jeżeli zwiększymy w diecie ilość kwasów tuszowych omega-3, musimy zadbać o odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, które bezpośrednio lub pośrednio przeciwdziałają utlenianiu lipidów. Kwasy omega-3 zawierają wiązania podwójne, które są wrażliwe na wiele czynników. Produkty degradacji tych kwasów tłuszczowych są szkodliwe dla organizmu człowieka i mogą negatywnie wpływać na ośrodkowy układ nerwowy. Duża ilość wolnych rodników, ponad potencjał do ich zwalczania może uszkadzać struktury mózgu.
Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia podaż witamin antyoksydacyjnych, które działają w fazie tłuszczowej. Do takich witamin należy zaliczyć: witaminy A, E,D, K, karotenoidy. Bardzo ważna jest podaż selenu, bioflawonoidów, antocyjanów. Składniki te znajdują się w np.: w orzechach, herbacie, warzywach i owocach. Źródłem witaminy E mogą być oleje, orzechy. Zdecydowane ilości selenu można znaleźć w rybach, wątrobie, jajku, soczewicy. Warto jest spożywać 5 porcji warzyw i owoców na dzień.
Faktem jest, że w większej mierze ADHD dotyczy chłopców, może to być spowodowane wyższym zapotrzebowaniem na takie składniki jak cynk i żelazo. W badaniach naukowych stwierdzono, że niższy poziom żelaza wiąże się z obniżeniem funkcji poznawczych i występowaniem objawów ADHD. Żelazo występuje w mięsie, i przetworach mięsnych, jajach. Przyswajalność żelaza z tych produktów jest zdecydowanie wyższa niż z produktów roślinnych.
Alternatywą mogą być produkty wzbogacane, takie jak płatki śniadaniowe, do których dodano witaminy i składniki mineralne. Warto wspomnieć, iż witamina C podwyższa przyswajanie żelaza. Cynk pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Wpływa na metabolizm neuroprzekaźników i kwasów tłuszczowych. Niedobory cynku skorelowane są z występowaniem ADHD. Dzieci, które wykazywały niedobór cynku, po jego suplementacji były mniej impulsywne.
Niektóre dodatki do żywności mogą przyczynić się do powstania ADHD. Dodatki te przeważnie występują w niskiej jakości produktach spożywczych. Dodatki te bardzo często dodawane są dla żywności specjalnie przeznaczonej dla dzieci. Do takich dodatków zaliczamy: E104, E107, E110, E122, E123, E124, E128, E 133, E142, E150, E151, E154, E155, E180, E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228, kwas benzoesowy, benzoesan sodu, pirosiarczyn sodu, dwutlenek siarki, wanilinę.
Autor: Arkadisusz Tuwalski
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.