Opublikowany przez: Kasia P. 2018-07-20 13:43:00
Autor zdjęcia/źródło: Dieta na cholesterol @ unsplash.com
Zastanawiasz się jak powinna wyglądać dobra dieta na cholesterol? Bardzo dobrze, że tu trafiłeś. Nie trzeba panikować, ale też warto do wyników badań podejść na poważnie i z odpowiednią troską. To właśnie cholesterol bowiem jest podejrzewany o wywoływanie miażdżycy i chorób serca. Dobra dieta na cholesterol jest kluczowym elementem profilaktyki. Poznaj jej najważniejsze zasady!
Dieta, której zasady za chwilkę podam jest dedykowana osobom, które mają zarówno złe wyniki krwi, lecz także osobom, które zmagają się z chorobami serca i naczyń krwionośnych. Tak naprawdę dieta na cholesterol jest zbliżona do naturalnej dobrze zbilansowanej diety. Zatem bez przeszkód może ją stosować praktycznie każdy.
Wykorzystujemy tutaj działanie diety na dwa sposoby. Po pierwsze ograniczamy główne źródła cholesterolu w diecie. Po drugie obniżamy jego stężenie przez wykluczanie różnych czynników nasilających stan zapalany w organizmie. Ważny jest także sposób gotowania. Wybieraj gotowanie na parze i unikaj w pieczeniu tłuszczu. Smażenia z kolei unikaj jak ognia.
Nie musisz ich od razu wyrzucać do śmieci, ale produkty z naszej czarnej liście w diecie na cholesterol warto znacząco ograniczać. Zawierają bowiem najwięcej cholesterolu. Czarna lista produktów to: jajka (maks. 2/tydzień), podroby, pasztet, masło, śmietana 30%.
Kwasów tłuszczowych typu trans warto unikać, gdy ma się wysoki cholesterol. Dlatego właśnie lepiej wybierać chude mięso i mniej tłuste przetwory mleczne. Bardzo ważne jest także to aby zrezygnować z żywności przetworzonej, np. fast food i gotowych ciast.
Tak, to kolejna dieta, która zachęca do tego by zerwać ze swoim uzależnieniem od słodyczy. Niestety z cukrem trudno się rozstać, ale… warto spróbować. To cukier nasila stan zapalny, który zwiększa produkcje cholesterolu w wątrobie. Dla zdrowia naprawdę warto zrezygnować ze słodkości.
Trick z błonnikiem jest dość prosty. To za sprawą błonnika właśnie zmniejsza się wchłanianie cholesterolu z żywności. Niezastąpionym źródłem błonnika są naturalnie warzywa i owoce. Staraj się je jeść przy każdym posiłku oraz w formie przekąsek.
Oczywiście jedne produkty eliminujemy, ale dajemy coś w zamian. Wybierajmy więc produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które chronią układ krwionośny i rozszerzają naczynia obniżając ciśnienie krwi. Na naszej dobrej liście produktów są: tłuste ryby, orzechy, nasiona, awokado, oliwa z oliwek i olej lniany.
Dobra dieta na cholesterol to podstawa ścieżki leczenia. Bez względu na wyniki, warto się stosować do jej zasad, a w momencie kiedy już ma się niedobre wyniki warto kształtować nowe nawyki żywieniowe, które pomogą w leczeniu. Już po paru miesiącach właściwego odżywiania bowiem Twoje wyniki mogą się znacząco poprawić, ale bez diety ani rusz!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.