Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Mela134
Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego próchnica u małych dzieci postępuje bardzo szybko. Nieleczona prowadzi do ropnych powikłań, bólu, konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów, problemów ze zgryzem, a nawet do poważnych zaburzeń. Higiena jamy ustnej to podstawowa metoda zapobiegania próchnicy. Jak dbać o zęby? Należy je szczotkować używając pasty dla niemowlaków przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. Dziecko powinno już w pierwszych latach swojego życia kształtować nawyki higieniczne. Im wcześniej nauczymy je właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości.
Już w okresie ciąży dieta przyszłej mamy ma wpływ na uzębienie jej dziecka. Pokarmy przez nią spożywane wpływają na rozwój zawiązków zębów mlecznych i stałych trzonowych, które rozwijają się częściowo w tym czasie u dziecka. Tak więc w jedzeniu nie może zabraknąć produktów bogatych w białko, wapń, fosfor i witaminę D. Zbytnie objadanie się słodyczami powoduje osłabienie formujących się zawiązków zębów.
Przykre dla dziecka objawy ząbkowania złagodzimy specjalnym żelem Dentinox, który ulży dziecku także w stanach zapalnych przy wyrzynaniu się zębów mlecznych. Już pierwsze wyrzynające się zęby należy czyścić. Nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a więc są bardzo podatne na próchnicę. Stomatolodzy zalecają dbanie o higienę jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Gazik najwygodniej jest rozłożyć i nawinąć na palec wskazujący. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby wycierać je zarówno od strony warg, jak i języka. Jednak najważniejsze jest czyszczenie zębów dzieciom przed snem nocnym.
Zabiegi higieniczne u maluchów powinny być wykonywane regularnie, aby przyzwyczaić dziecko do tych rutynowych czynności. Maluchy lubią wycieranie dziąseł i wyrzynających się ząbków, gdyż towarzyszy temu lekkie drapanie i chłodzenie, kojące związany z ząbkowaniem świąd.
Około pierwszego roku życia zaczynają wyrzynać się u dziecka zęby boczne, które możemy wyczyścić jedynie szczoteczką do zębów używając pasty dla niemowlaków. Możemy dziecku pozwolić na samodzielne próby szczotkowania zębów, jednak bez użycia pasty. Jest to dobry sposób na oswajanie malucha poprzez zabawę z tą czynnością. Pokazujmy też dzieciom, że szczoteczka służy jedynie do mycia zębów i nie wolno jej gryźć czy ssać. Pokazujmy też dziecku jak się myje zęby:
Pastę z niskim stężeniem fluoru (250-500 ppm) można wprowadzać dopiero wtedy, gdy już dzieci potrafią płukać jamę ustną.
Na początek pielęgnacji pierwszych ząbków najlepsza będzie dla malucha pasta Nenedent-baby bez fluoru. Można ją stosować już od czwartego miesiąca życia dziecka. Dzięki zawartości ksylitolu i żelu krzemowego zapobiega ona przedwczesnemu powstawaniu próchnicy.
Z pewnością, gdy pojawią się pierwsze zęby, lekarz powinien sprawdzić stan jamy ustnej i podać wskazówki jak dbać o zęby. U rocznych dzieci mogą już się pojawić pierwsze ubytki próchnicze, dlatego kontrola zębów jest w tym wieku konieczna. Pamiętajmy też o tym, że wczesny i niepołączony z bólem kontakt z dentystą zapobiegnie na przyszłość powstawaniu strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym, a tym samym wpłynie na lepszy stan uzębienia dziecka.
ZOBACZ TAKŻE:
Galeria-Usmiechu 2017.11.08 12:35
Jeżeli zależy nam na zdrowym uśmiechu naszego dziecka, to zarówno codzienna higiena jamy ustnej jak i regularne wizyty u dentysty stanowią konieczność. Wizyty najlepiej zacząć już od 7go miesiąca życia dziecka i odbywać co 3 – 6 miesięcy. Pozwoli to oswoić je z taką sytuacją a lęk przed dentystą jak i samymi zabiegami nie będzie duży i paraliżujący.
79.184.*.* 2017.07.12 12:05
Oczywiście tak, pokazywać. Dziecko powiela zachowania rodziców. Poza tym od małego zabierać na kontrolę i co ważne! znaleźć odpowiedniego dentystę, który nie nastraszy dziecka.
Stokrotka 2016.11.19 16:37
Zachęcać dziecko, pokazywać że i rodzice myją, jak nabierze nawyku to juz zawsze będzie o ząbki dbać
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.