Opublikowany przez: apis74 2012-07-04 16:28:16
Każda kobieta marzy o pięknych włosach. Najlepiej aby były gęste, bez łupieżu i nie przetłuszczały się. Niestety traktując je różnorakimi zabiegami fryzjerskimi niejednokrotnie pozbawiamy się bujnej czupryny. Nasze włosy stają się przesuszone, łamliwe, a końcówki się rozdwajają. Aby temu zapobiec kupujemy specjalne szampony, odżywki i balsamy. A może warto wypróbować sprawdzone sposoby naszych prababek i babć? Może warto samej zrobić ziołową płukankę do włosów?
W Polsce występuje wiele ziół, które działają odżywczo i regenerująco na włosy, a są nimi: aloes uzbrojony, brzoza brodawkowa, czarna rzodkiew, łopian większy, mydlnica lekarska, orzech włoski, rumianek pospolity, skrzyp polny, szałwia lekarska.
Aloes uzbrojony stosowany jest w kuracjach wzmacniających włosy. Pobudza cebulki włosowe do wytwarzania owłosienia i nadaje włosom puszystość. Najprostszym sposobem na uzyskanie płukanki do włosów jest zmiksowanie kilku świeżych listków aloesu, z około ½ l wody. Następnie otrzymany płyn należy przecedzić dodać odrobinę ciepłej wody i użyć go do ostatniego płukania włosów, mocno wcierając w skórę głowy.
Brzoza brodawkowata bardzo często jest składnikiem różnych szamponów. W domu można przygotować płukankę zalewając kilka liści brzozowych wrzątkiem. W takim wywarze warto wypłukać włosy, aby były mocne i „szybko” rosły.
Czarna rzodkiew jest bardziej uważana za jarzynę niż ziele, ale… odgrywa bardzo istotną rolę w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Surowcem, który wykorzystywany jest do przyrządzenia odpowiedniej „mikstury” do włosów jest korzeń. Należy go najpierw oczyścić, usunąć czarną skórkę, a następnie biały miąższ zetrzeć na tarce i wycisnąć z niego sok. Otrzymany sok należy wetrzeć w skórę głowy i po godzinie umyć włosy. Może nie jest to zbyt pachnąca kuracja, ale ważne jest, że wielu osobom pomaga.
Łopian większy to jedna z roślin, której składniki działają dodatnio na skórę głowy. Do sporządzenia mieszanek używa się korzenia łopianu. Można z niego przygotować preparaty przeciwdziałające wypadaniu włosów, łupieżowi i łojotokowi skóry głowy. Aby nie tracić włosów z głowy i nie mieć łupieżu warto przygotować mieszankę z korzenia łopianu (20g), szyszek chmielu (10g), korzenia mydlnicy (40g), ziela hyzopu (30g) i korzenia pokrzywy (20g). Czubatą łyżkę tej mieszanki należy zalać szklanką letniej wody, doprowadzić do wrzenia i odstawić na 15 minut pod przykryciem, przecedzić. Takim odwarem spłukać włosy.
Mydlnica lekarska to roślina znana już w starożytności. Była wykorzystywana do prania, oraz mycia twarzy i włosów. Obecnie korzeń mydlnicy wchodzi w skład mieszanek ziołowych do mycia włosów. Ładnie się pieni, zmiękcza wodę, a włosom nadaje puszystość i połysk.
Orzech włoski jest wykorzystywany głównie do nadania włosom ładnego brązowego koloru. W tym celu przygotowuje się odwar w liści i naowocni, którym płuka się włosy. Aby przygotować taki odwar należy około 30 dag liści i naowocni zalać ½ l letniej wody i gotować przez 10 minut. Ilość składników zależy od tego, jak intensywny kolor zamierzamy uzyskać. Taka „farba” nie jest trwała, ale stosowana po każdym myciu, nadaje włosom ładnego i głębokiego brązowego koloru.
Najbardziej chyba znanym ziołem jest rumianek. Również on może być wykorzystywany w pielęgnacji włosów. Naparem z rumianku, który przygotowuje się zalewając 4 torebki rumianku ½ l gorącej wody, dobrze jest płukać włosy i skórę głowy. Efektem tych zabiegów będą ładnie rozjaśnione włosy i… zdrowa skóra głowy.
Skrzyp polny jest znany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako zioło bardzo pozytywnie działające na włosy. Najczęściej włosy cierpią na niedobór krzemu, a skrzyp polny jest właśnie tym zielem, które może niedobór tego pierwiastka uzupełnić. Odwary z mieszanek ziołowych ze skrzypem polnym powstrzymują wypadanie włosów, oraz przeciwdziałają nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Aby domowym sposobem przygotować taką ziołową płukankę, należy zebrać zioło skrzypu polnego, korzenia łopianu, korzenia mydlnicy i ziela pokrzywy. Następnie wszystkie zioła zalać wodą i przez chwilę gotować. Potem odcedzić i płukać głowę po każdym umyciu.
Odwar z szałwii lekarskiej lekko rozjaśnia włosy, nadając im jasno-złotawego koloru. Jednak szałwia potrafi również przyciemnić siwe włosy. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy jeszcze nie używano farb chemicznych kobiety „likwidowały” siwiznę specjalnym płynem z szałwii. A oto przepis: łyżkę zmiksowanych listków herbaty i szałwii należy zalać ½ l wrzącej wody. Gotować na małym ogniu około 2 godzin, od czasu do czasu uzupełniając wyparowującą wodę. Odcedzić, przelać do ciemnego naczynia, wlać kilka kropli spirytusu lub wódki. Wcierać w skórę głowy raz dziennie przez 5 tygodni. Stopniowo zniknie siwizna, a włosy będą brunatne, bardziej gęste, mocniejsze, oraz bez łupieżu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.