Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2015-02-24 10:42:34
Substancje słodzące w naturze i poza naturą
Chemicy rozróżniają wiele rodzajów cukrów i co ciekawe nie wszystkie z nich są słodkie. Smak tradycyjnie kojarzony z ciastkami i deserami mają cukry proste oraz dwucukry. Natomiast węglowodany wielocząsteczkowe, do których zalicza się na przykład skrobia, bynajmniej nie dają posmaku słodyczy. Do cukrów prostych zaliczamy glukozę i fruktozę. Dwucukry natomiast to wspomniana wyżej sacharoza i występująca w mleku laktoza. Oprócz cukrów można wyróżnić wiele innych substancji, które posiadają słodki smak. Większość z nich została uzyskana syntetycznie bądź półsyntetycznie (nie znajdziemy ich nigdzie w środowisku naturalnym). Do słodkich substancji formalnie nie będących cukrami można zaliczyć sacharynę, poliole i cyklaminiany.
Afera słodzikowa
Jedna z substancji popularnie stosowana jako erzac sacharozy jest obiektem regularnych ataków. Chodzi oczywiście o aspartam. Z chemicznego punktu widzenia jest on związkiem organicznym a konkretnie estrem metylowym. Tej bardzo słodkiej substancji przypisuje się wywoływanie wielu groźnych chorób. Ma ona rzekomo powodować raka i mocno szkodzić na wątrobę. Żaden z negatywnych skutków przyjmowania tej substancji jak do tej pory nie został udowodniony.
Co naprawdę jest szkodliwe?
Substancje chemiczne, podobnie jak ludzi i firmy, mogą posiadać zły albo dobry PR. Związek opisany w akapicie powyżej u wielu ludzi budzi wręcz chorobliwy lęk. Z kolei przyjmowaniem sacharozy tak naprawdę niewielu ludzi się przejmuje. Niektórzy, z konieczności, ograniczają jej spożywanie, ale niemal nikt nie zastanawia się nad tym jaki wpływ ma ona na organizm. A to właśnie sacharoza bywa nazywany trucizną i białą śmiercią (podobnie jak sól). W latach sześćdziesiątych doktor William Coda stwierdził, że nie posiada ona żadnych substancji odżywczych. Ma za to negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.