Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-08-27 14:38:38
Autor zdjęcia/źródło: @ Czym może grozić nieleczona zgaga?
Pokarm, który połykamy, trafia z przełyku do żołądka i powinien dalej być transportowany i obrabiany przez przewód pokarmowy. Czasem jednak połączenie przełykowo-żołądkowe nie zapewnia odpowiedniej bariery i na skutek zmiany pozycji ciała, stresu czy nadmiernie dużej porcji posiłku, nadtrawione jedzenie może wracać do przełyku – jest to zjawisko nazywane refluksem żołądkowo-przełykowym. Wtedy odczuwamy ból i kłucie oraz palenie za mostkiem, kwaśny posmak w jamie ustnej czy puste odbijanie.
Zgaga wynika z obecności kwasu solnego w przełyku, który podrażnia błonę śluzową. Dlatego jeżeli już odczuwamy dolegliwości, warto sięgnąć po substancje neutralizujące kwas solny – takie działanie wykazują związki magnezu i wapnia. Możemy je znaleźć np. w preparacie Rennie. Dodatkowo lek jest bezpieczny dla ciężarnych i kobiet karmiących. Działa tylko miejscowo i nie wchłania się do krwiobiegu. Pamiętajmy, że żadnego leku nie powinno się przyjmować długotrwale bez konsultacji z lekarzem.
Chwilowo skuteczne jest także spożycie szklanki mleka.
Często zgaga nie pozostawia po sobie żadnych oznak. Jednak jeżeli jest bardzo nasilona i występuje dosyć często, to przewlekłe drażnienie błony śluzowej przełyku może prowadzić do:
Dlatego jeżeli zgaga bardzo ci dokucza oraz zauważysz niepokojące objawy: spadek masy ciała, problemy z przełykaniem, ból wybudzający w nocy – niezwłocznie zgłoś się do lekarza rodzinnego lub gastrologa. Być może konieczne jest wykonanie gastroskopii.
Jest to badanie, podczas którego lekarz ma szansę ocenić stan błony śluzowej przełyku oraz pobrać malutkie wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego.
Bibliografia:
[1] – https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
[2] – https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
[3] – Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Chroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.