Opublikowany przez: monika.g 2016-07-13 17:58:01
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Sól himalajska właściwości
Sól himalajska pochodzi ze wschodniego pasma Himalajów, a dokładnie z Pakistanu, gdzie jest wydobywana. Jej złoża sięgają na głębokość pół kilometra pod ziemią, datowane są na setki lat wstecz, a powstały po wysuszeniu oceanów. Ta czysta sól krystaliczna jest wydobywana metodą płukania i suszenia. Swój różowy kolor zawdzięcza zawartości żelaza.
Sól himalajska właściwości i zastosowanie
Sól himalajską stosuje się przede w kuchni jako zamiennik białej soli kamiennej. Używana jest ona również:
w kosmetologii – jako dodatek do leczniczych kąpieli oraz peelingów i maseczek – działa złuszczająco, pobudza krążenie krwi,
na ukąszenia owadów, odciski i pęcherze, ma właściwości ściągające i łagodzące stany zapalne,
przy chorobach reumatycznych i bólach mięśni, działa odprężająco i rozluźniająco,
do inhalacji przy problemach z zatokami i katarem – udrażnia nos, ściąga obrzęk,
do płukania gardła przy stanach zapalnych – odkaża i dezynfekuje.
Sól himalajska właściwości – fakty i mity
Sól ma swoich zwolenników i przeciwników i oba te obozy walczą zawzięcie o swoje racje. Sól himalajska podobno zawiera mnóstwo cennych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest ich aż 84, a tymczasem organizm człowieka potrzebuje ich zaledwie ok. 30. Wiele z nich występuje w śladowych ilościach i wcale nie są one tak bardzo niezbędne dla człowieka. Jest to jedynie chwyt marketingowy, bo w rzeczywistości sól himalajska niewiele różni się od zwykłej soli kuchennej. Jest tak samo jak ona w głównej części złożona z sodu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 1,5 g sodu dziennie, czyli jedną łyżeczkę. Wynika z tego, że każde spożycie większej ilości soli, czy to himalajskiej, kamiennej czy morskiej, może zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Każda sól w czystej postaci zawiera niezbędne dla zdrowia minerały, a to właśnie sztuczne oczyszczanie pozbawia ją tych minerałów. Dlatego uważa się, że sól himalajska jest czystą, naturalną i nieprzetworzoną solą o swojej naturalnej barwie, podczas gdy biała sól kamienna jest chemicznie oczyszczana i pozbawiona wszelkich wartości odżywczych. Na korzyść soli kuchennej przemawia zawartość jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Nie występuje on naturalnie w tej soli, ale jest ona wzbogacana, natomiast sól himalajska nie zawiera go wcale.
Sól himalajska ma wiele walorów i cennych właściwości, ale tak naprawdę nie różni się zbytnio od białej soli kamiennej, której na co dzień używamy w domach, tylko jej cena jest dużo wyższa. Czasem warto spróbować czegoś nowego i nie zaszkodzi zasmakować również innych odmian soli. To na pewno nie zrujnuje domowego budżetu, ale również nie wpłynie na nasze zdrowie. Sól to sól, nie ma między nimi aż tak kolosalnych różnic, żeby którąś wyodrębnić jako najzdrowszą. Wynika z tego tyle, że nie warto przepłacać, bo płacimy jedynie za reklamę, a produkt nie różni się od dotychczas przez nas stosowanego, rodzimego surowca.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.