Opublikowany przez:
Familiepl
2023-02-28 11:59:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Czas Wielkiego Postu w kościele katolickim to okres, gdy wierni bardziej zwracają się ku swojej duchowości – poszcząc, modląc się i wspominając mękę Jezusa. W tym czasie obowiązuje cykliczne dni postu, a także post ścisły w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W te dni wiernych obowiązuje post ścisły, który pozwala na spożycie jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia oraz powstrzymanie się od spożywania mięsa. Może to być trudny moment dla wielu wiernych, a zwłaszcza dla ciężarnych, które przecież mają specjalne potrzeby. Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły, a także w pozostałe dni postne?
W okresie Wielkiego Postu wierni powinni powstrzymać się od hucznych zabaw, a także niejedzenia mięsa w piątki. Są jednak dwa dni, kiedy wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły – tj. Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Czy jednak kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły? Kościół nie wskazuje jasno, czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły, jednak jego patriarchowie jasno wskazują, że w kwestii ścisłego postu kobieta w ciąży powinna kierować się zdrowym rozsądkiem, swoim samopoczuciem, ale też wskazani lekarza prowadzącego.
Mimo, że zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i wytyczne Episkopatu Polski nie odpowiadają dokładnie na pytanie, czy kobietę w ciąży obowiązuje ścisły post, nieco jaśniej wyjaśnił to w rozmowie z KAI biskup Adam Bałabuch.
- Na zdrowy rozsądek matka musi sama podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego. Każdy stan związany z życiem lub zdrowiem matki podlega innym przepisom. Kiedy post wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety można z niego zrezygnować. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze – stwierdził biskup Adam Bałabuch.
CZYTAJ TEŻ >> Jak zgłosić dziecko do ZUS krok po kroku
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!