Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2015-09-01 13:14:33
Dlaczego u dzieci pojawia się wysoki poziom cholesterolu?
Kiedyś dzieci wypełniały podwórka od świtu do wieczora. Biegały, bawiły się, grały w piłkę – przez cały czas były w ruchu. Ich jadłospis składał się z dań i potraw opartych na produktach przetworzonych w stopniu niskim, a tak popularne dzisiaj fast foody niemalże nie istniały. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zarówno dzieci, jak i młodzież większość czasu spędzają przed komputerami lub przed telewizorami, podjadając w tym czasie chipsy i inne niezdrowe przekąski, a przecież to produkty zawierające niezdrowe tłuszcze. Jadłospis jest często skomponowany z elementów o dużej zawartości składników chemicznych i tłuszczowych. Takie menu i brak aktywności fizycznej powodują wzrost poziomu cholesterolu, a w konsekwencji – zagrożenie miażdżycą. Oczywiście duży wpływ na stan rzeczy mają także skłonności genetyczne. Jeśli rodzice czy dziadkowie zmagają się z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi lub cierpią na choroby spowodowane degradacją naczyń krwionośnych, to ryzyko pojawienia się schorzenia u dzieci znacznie wzrasta.
Proste badanie pozwoli na szybką reakcję
Jeżeli dziecko może być genetycznie obciążone problemem, nie ma zbyt wiele ruchu, uskarża się na ciągłe zmęczenie lub jeśli po prostu jego nawyki żywieniowe są złe, warto wykonać u niego badanie na zawartość cholesterolu we krwi. Pobranie próbki krwi z żyły i opracowany na tej podstawie lipidogram pozwolą ustalić stężenie lipidu oraz podjąć działania w celu obniżenia i ustabilizowania zawartości cholesterolu na właściwym poziomie. W skrajnych przypadkach lekarz natychmiast wdroży leczenie, które da możliwość szybszego opanowania sytuacji, a zagrożenie poważnymi konsekwencjami, takimi jak miażdżyca, zawał serca czy udar, zostanie zredukowane do minimum. Aby badanie było wiarygodne, musi zostać wykonane na czczo, a od ostatniego posiłku musi minąć około 12 godzin.
Przede wszystkim profilaktyka
Za podwyższony poziom cholesterolu odpowiadają głównie brak aktywności fizycznej oraz dieta bogata w tłuszcze. Najbardziej niebezpieczne produkty, które należy ograniczyć lub wyeliminować z menu, to artykuły pochodzenia zwierzęcego: czerwone mięso, pasztety, parówki, salceson, jaja. Jedzenie typu fast food, przyrządzane z pomocą bardzo dużej ilości tłuszczu, powinno zostać zastąpione zdrowymi przekąskami, najlepiej przygotowanymi na bazie warzyw i owoców. Tłuszcze roślinne nie powodują niepożądanych skutków w organizmie, do smarowania pieczywa warto więc używać produktów bogatych w stanole roślinne jak np. Benecol. Należy też ograniczyć przekąski w postaci chipsów, krakersów czy herbatników. Wszystkie te produkty zawierają bowiem niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze „trans”.
Dobroczynne efekty dla organizmu przynosi też, naturalnie, aktywność fizyczna. Należy zachęcać dzieci do spędzania wolnego czasu np. na rodzinnych wycieczkach rowerowych. Warto zainteresować najmłodszych uprawianiem sportu – można zapisać pociechę chociażby na kurs tańca albo lekcje pływania.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.