Opublikowany przez: Familiepl 2021-08-05 12:04:43
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Katie Smith on Unsplash
Wielu z nas zbiera grzyby i doskonale się na nich zna. Jednak jeśli chodzi o podawanie grzybów dzieciom – w tej kwestii musimy być niezwykle ostrożni. Czy dzieci mogą jeść grzyby? Tak, ale tylko te grzyby hodowlane – jak boczniaki czy pieczarki. Te grzyby można wprowadzać do diety dziecka już około 1-2 roku życia. Natomiast z grzybami leśnymi dla dziecka trzeba zaczekać do skończenia przez nie 10, a nawet - jak twierdza niektórzy specjaliści - 12 lat.
Dlaczego? Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne dla dziecka. Grzyby są ciężkostrawne za sprawą swojego budulca – chityny, wielocukru o strukturze chemicznej podobnej do celulozy, czyli błonnika. Dzieci trawią je zupełnie inaczej niż dorośli, ponieważ nie mają one jeszcze wykształconego zespołu enzymów, które są odpowiedzialne za trawienie. Jeśli już zamierzamy podać dziecku grzyby leśne (dziecku powyżej 10. roku życia), to koniecznie poddajmy je obróbce termicznej i stosujmy początkowo małe ilości.
Grzyby w diecie dziecka nie są konieczne, mogą one wcale nie jeść grzybów i nie wpłynie to na ich organizm w żaden negatywny sposób, ponieważ grzyby ogólnie zawierają niewiele substancji odżywczych, a jak wspomnieliśmy - są ciężkostrawne. Jednak sam pogląd o szkodliwości grzybów u dzieci jest spowodowany głównie rosnącą liczbą zatruć grzybami. Grzyby jadalne same w sobie nie muszą być szkodliwe, chociaż u dzieci mogą wywołać objawy niestrawności (bóle brzucha, biegunka, itp.). Podobnie na grzyby mogą zareagować osoby w podeszłym wieku.
Grzyby mają wyjątkowy smak i aromat, dlatego mają też wielu amatorów. A swieże grzyby składają się przede wszystkim z wody, dlatego są niskokaloryczne.
Białko grzybów zawiera znaczne ilości lizyny, a więc tego aminokwasu, który w wielu produktach – głównie zbożowych – występuje w deficytowych ilościach. Dlatego łączenie grzybów z innymi produktami (np. pierogi z kapustą i grzybami, grzyby zapiekane z kaszą itp.) podniesie wartość odżywczą białka w spożywanych potrawach. Nie mają tez wiele tłuszczu, są za to dobrym źródłem witamin z grupy B – szczególnie ryboflawiny (wit. B2) i niacyny (wit. B3).
W grzybach znajdziemy też wiele składników mineralnych - głównie potasu, fosforu i magnezu.
CZYTAJ TEŻ >> Podróz z dzieckiem samochodem - jak ją zaplanować żeby była udana?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.