Opublikowany przez: Familiepl 2022-06-26 22:53:48
Autor zdjęcia/źródło: Photo by micheile dot com on Unsplash
Mamy w ciąży często mają dylematy, czy wolno im spożywać niektóre produkty. Mogą one bowiem niekorzystnie wpływać na dziecko, ale też powodować uczulenia i alergie, które przez zmiany hormonalne występują w ciąży częściej. Czy można bezpiecznie jeść czereśnie w ciąży? Wyjaśniamy
Czereśnie są owocami sezonowymi, które pojawiają się u nas latem i wtedy też są najsmaczniejsze i bogate w składniki odżywcze. Dlatego też czereśnie powinny być chętnie jedzone przez kobiety w ciąży.
Jedzenie czereśni w ciąży wpłynie korzystnie na pracę układu pokarmowego, ale uważajmy, bo mogą one powodować wzdęcia. A jak wiemy wzdęcia w ciąży nie są miłą przypadłością. Czereśnie w dużej mierze składają się z wody, dlatego w letnie dni pomogą mamom w ciąży odpowiednio się nawodnić. Jedzenie czereśni w ciąży daje też o wiele mniej uczuleń niż inne owoce sezonowe – a przykład truskawki.
Czereśnie dla kobiet w ciąży mogą być źródłem wielu cennych składników odżywczych. Czereśnie zawierają witaminy z grupy B, witaminę C, jod (sporo) i wapń oraz związki przeciwutleniające (chroniące przed wolnymi rodnikami). Powinny je jeść zwłaszcza osoby, które mają problem ze stawami, ponieważ działają silnie przeciwzapalnie i hamują ból. Ze względu na sporą zawartość potasu, ich jedzenie będzie wspierało pracę serca i regulację ciśnienia tętniczego krwi. Kwercetyna w nich zawarta, poprawia też stan naczyń krwionośnych i działa antyzapalnie.
Czereśnie pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, pomagają trawić i regulują wypróżnienia – a jak wiemy w ciąży dość męczące potrafią być zaparcia. Ze względu na zawartość jodu, będą wspierać pracę tarczycy. Mają też niezwykle dobre działanie na skórę, dlatego jedzenie ich w ciąży pomoże zapobiegać rozstępom.
Najlepiej oczywiście będą smakować czereśnie surowe, koniecznie jednak dokładnie umyte pod bieżącą wodą. Ale doskonale sprawdza się też w postaci deserów, dodatków do ciast, dżemów czy musów. Ciekawym sposobem jest np. zaparzanie czereśni razem z ogonkami, co ma korzystny wpływ na nasze drogi moczowe.
CZYTAJ TEŻ >> Czereśnie w ciąży - kiedy nie powinno się ich jeść?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.