Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-07-20 08:31:24
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Barszcz Sosnowskiego, to roślina spotykana w parkach, łąkach i na polach, a kontakt z nią jest niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci. Latem jest jej sezon, dlatego warto szczególnie uważać, gdzie bawią się nasze dzieci.
Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego? Dość łatwo można go rozpoznać, bo to wysoka roślina, która może mieć nawet 3,5 metra wielkości, a średnica jej łodygi dochodzi do 10 cm. Barszcz Sosnowskiego na samej górze ma niewinnie wyglądające drobne, charakterystyczne białe kwiatki.
Roślina ta często jest mylona z koprem i arcydzięglem. Jej łodygi i liście pokryte są charakterystycznymi włoskami, w których znajduje się toksyczna substancja.
Mimo ciekawego wyglądu, roślina ta jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. Kontakt z nią może się skończyć silnymi oparzeniami 2 i 3 stopnia. Barszcz Sosnowskiego - zawiera bowiem furanokumaryny, które podczas kontaktu z promieniowaniem UV wywołują w skórze silne dermatozy i poparzenia.
W wyniku kontaktu z rośliną poprzez dotyk pojawiają się podrażnienia na skórze. Pod wpływem promieni słonecznych (UVA i UVB) na skórze powstaje bolesne oparzenie II i III stopnia, a w ciągu doby od kontaktu, na skórze pojawiają się charakterystyczne dla oparzenia zaczerwienienia i bąble wypełnione płynem surowiczym. Silny stan zapalny utrzymuje się ok. 3 dni, a miejsca nim dotknięte wykazują dużą wrażliwość na światło.
Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może powodować także:
Aby uniknąć kilku przykrych i niebezpiecznych konsekwencji, warto wiedzieć, co robić po poparzeniu Barszczem Sosonowskiego. Ministerstwo Zdrowia podało konkretne zalecenia:
CZYTAJ TEŻ >> Tragedia na plaży - chłopiec poparzony olejem z frytkownicy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.