Opublikowany przez:
Redakcja
2025-02-09 12:12:38
Autor zdjęcia/źródło: Drazen Zigic (Freepik)
Późną jesienią i wczesną zimą rośliny wegetują, więc nie wytwarzają alergizujących pyłków. Niestety nie oznacza to, że nie ma w powietrzu alergenów. Zima to czas wzmożonego pylenia grzybów pleśniowych, a także intensywnego rozwoju roztoczy. Suche powietrze w domach sprzyja namnażaniu tych mikroskopijnych pajęczaków. Objawy alergii na roztocza kurzu domowego to:
zatkany nos o poranku,
uczucie spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
kaszel nasilający się nocą lub rano,
kichanie,
swędzenie lub zaczerwienienie oczu.
Niekiedy alergia na roztocza objawia się również reakcjami skórnymi takimi jak zaczerwienienie, pokrzywka i świąd. Wymienione objawy nasilają się rano, wieczorem po położeniu do łóżka oraz w trakcie sprzątania gdy drobinki kurzu unoszą się w powietrzu.
W ostatnim tygodniu stycznia pierwsze pyłki drzew zaczynają pojawiać się w powietrzu. Najwcześniej pyli w lutym olcha (olsza) i leszczyna. W zależności od zamieszkiwanego regionu Polski różnice w początku terminu pylenia mogą sięgać nawet 2-3 tygodni. Mieszkańcy północno wschodniej części Polski (Suwalszczyzny) skutki pylenia odczują dopiero w ostatnim tygodniu lutego. Natomiast mieszkańcy regionów w pasie od Szczecina przez Poznań, Łódź po Rzeszów, muszą mierzyć się z najwyższym stężeniem pyłków olchy i leszczyny od razu z początkiem miesiąca.
Najintensywniejszy okres pylenia olchy przypada na koniec lutego i trwa przez cały marzec. Leszczyna natomiast najbardziej pyli do pierwszych dni wiosny.
Alergia na pyłki drzew, czyli alergia wziewna objawia się wodnistym katarem, kichaniem, a także świądem nosa. Katar alergiczny jest wodnisty i lejący. W przeciwieństwie do kataru spowodowanego infekcją jego charakter nie zmienia się z kolejnymi dniami, a pozostaje wodnisty przez cały czas występowania alergii.
Często alergia wziewna poza objawami ze strony układu oddechowego może wiązać się również z alergicznym zapaleniem spojówek. Alergiczne zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu oraz świądem.
Dodatkowo może dojść do zaostrzenia objawów skórnych związanych z Atopowym Zapaleniem Skóry.
Objawy alergii bywają na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie dlatego jeśli podejrzewasz, że cierpisz z powodu alergii, udaj się do lekarza.
Lekarz alergolog po wstępnym wywiadzie zleci testy skórne lub z krwi, które wskażą, na jakie alergeny występuje u chorego reakcja alergiczna. Przepisze również leki, które pomogą złagodzić i ograniczyć uporczywe objawy alergii wziewnej. Najskuteczniejsze w leczeniu objawów alergii są leki antyhistaminowe podawane doustnie lub donosowo.
Objawy alergii na pyłki drzew potrafią być mocno uciążliwe i skutecznie uniemożliwiać wykonywanie aktywności na świeżym powietrzu. Co poza przyjmowaniem leków można zrobić, by zminimalizować objawy alergii wziewnej?
Używaj w domu oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA.
Unikaj aktywności fizycznej na zewnątrz w godzinach porannych gdy stężenie pyłków jest największe.
Po powrocie do domu zmień ubranie oraz weź prysznic=, by spłukać pyłki, które osiadły na powierzchni ciała i odzieży.
Nie susz prania na zewnątrz.
Planuj wakacji w regionach o obniżonej intensywności pylenia.
Noś okulary przeciwsłoneczne — to ograniczy dostawanie się pyłków do oczu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.