Opublikowany przez: Mela134
Najbardziej błędne jest myślenie, że migrena jest przypadłością, z którą po prostu trzeba się nauczyć żyć – dementuje dr n. med. Munther Sabarini z berlińskiej kliniki Avicenna – Oczywiście, można nauczyć się żyć z migreną, ale przy obecnym postępie medycyny – marnujemy czas i zdrowie. Pamiętajmy, że nieleczona migrena może doprowadzić do depresji. Ostatnie doniesienia ze Stanów Zjednoczonych i magazynu „Neurology” mówią, że u kobiet, cierpiących z powodu tego schorzenia, zaobserwowano wyższy poziom estrogenów, a zatem może wystarczy uregulować poziom hormonów, by pozbyć się kłopotliwego bólu. Pomóc może również stymulacja nerwów obwodowych, dzięki umieszczonym tuż pod skórą, na nerwie elektrodom. Wiele mówi się też o akupunkturze jako uzupełnieniu konwencjonalnych metod leczenia – dodaje.
Czy to już migrena czy zwykły ból głowy?
Kiedy tak naprawdę mówimy o migrenie? Nie jest to zwykły (klasterowy czy napięciowy) ból głowy, a chorzy często są sparaliżowani jej objawami. Nawet popularne środki przeciwbólowe mogą być niewystarczające. Migrena ma w swoim przebiegu kilka faz, ale nie wszystkie muszą występować. W pierwszej fazie chory może odczuwać spadek nastroju, mieć zaburzenia widzenia, jak rozmazany obraz i sztywność karku. Następnie w polu widzenia pojawiają się plamy, czy jasne smugi określane jako aura. Właściwy - pulsujący, rwący - ból głowy, najczęściej jednostronny oraz światłowstręt, nudności i wrażliwość na hałas, pojawiają się w III fazie migrenowej. Na koniec pacjent czuje się zmęczony i często potrzebuje snu. Chorzy nie wiedzą co powoduje migrenę. Aktualnie badany związek między poziomem estrogenów a migreną nie jest w 100 proc. określony jako wyzwalacz choroby. Do czynników zwiększających ryzyko jej występowania należą: czerwone wino, niektóre pokarmy (ser, orzechy, kawa, potrawy marynowane, wędzone, alkohol i czekolada), stres, brak snu, czy zwyczajny głód. Często spotykaną postacią migreny jest również migrena szyjna, która jest powodowana przez zmiany w kręgosłupie szyjnym (artoza, zwyrodnienie).
Który sposób na migrenę wybrać?
Oprócz działań profilaktycznych, a zatem niwelowania ryzyka wystąpienia migreny przez regularne odżywianie się odpowiednimi produktami, można poddać się akupunkturze oraz ćwiczeniom relaksacyjnym. Jeśli leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen lub paracetamol nie działają, trzeba skonsultować się z lekarzem i ustalić co pacjent może przyjmować, aby uśmierzyć ból. Poza lekami, zalecane są zimne okłady oraz delikatny ucisk skroni po stronie bólu. Kiedy ataki migreny stają się nie do zniesienia, a tylko chorzy wiedzą jak bardzo choroba utrudnia życie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie stymulacja nerwów obwodowych poprzez wszczepione elektrody. Zabieg trwa do godziny, a okres rekonwalescencji dwa tygodnie. Impulsy z neurostymulatora hamują przekazywanie bodźców bólowych do mózgu, co zmniejsza liczbę oraz intensywność napadów migreny.
- Podsumowując, z każdym przeciwnikiem można walczyć i nie należy się go obawiać. Każde działanie, które podejmiemy powinno być jednak konsultowane z lekarzem, który będzie monitorował przebieg terapii, bez względu na to jakie remedium na migrenę będziemy musieli wybrać – dodaje dr Sabarini.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.08.27 20:59
dosc czesto mnie łąpie ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.