Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Reklama Familie.pl
Redakcja
2025-03-28 08:59:57
Autor zdjęcia/źródło: Canva
Do przyczyn osłabienia włosów i paznokci w zimie zaliczamy niskie temperatury i opady atmosferyczne, ale także mechaniczne tarcie podczas zakładania czapek czy rękawiczek. Z drugiej strony suche powietrze w nagrzanych pomieszczeniach prowadzi do nadmiernego odwodnienia tkanek, przez co włosy stają się łamliwe, paznokcie zaczynają się kruszyć, a cera przybiera ziemistego odcienia.
W okresie zimowym część osób doświadcza uciążliwych zaburzeń krążenia. Mniejsze ukrwienie ogranicza dystrybucję substancji odżywczych do skóry głowy i okolic paznokci, wpływając negatywnie na ich kondycję. Istotną przyczyną osłabienia ich stanu są również niedobory żywieniowe.
Mniejszy dostęp do świeżych produktów spożywczych w zimie prowadzi do redukcji spożycia ważnych białek, witamin i soli mineralnych, co tym silniej oddziałuje na nasz wygląd.
Głównym składnikiem włosów i paznokci jest keratyna, która zbudowana jest z aminokwasów, zwłaszcza zawierających siarkę - cystyny i cysteiny. Keratyna syntetyzowana jest w organizmie z glicyny, argininy i metioniny. Ich źródła stanowią mięso, jaja, nabiał, ryby, owoce morza, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, szpinak, soczewica, ryż, kasza gryczana, otręby pszenne, kalafior i maliny. Cysteinę zawierają z kolei pistacje, produkty sojowe, drób, fasola, ciecierzyca, groszek, soczewica, a także wołowina i wieprzowina, jaja, orzechy.
Piękne paznokcie potrzebują też witaminy B7 (inaczej nazywanej biotyną lub witaminą H), a także magnezu, cynku, witaminy B12, żelaza i kwasów tłuszczowych omega-3. Z kolei włosy będą zdrowsze, gdy oprócz biotyny dostarczymy do organizmu selen, miedź, cynk, żelazo, witaminę B12, witaminę C, kwas linolowy (z grupy kwasów omega-6), kwas α-linolenowy (z grupy kwasów omega-2).
Składników odżywczych istotnych pod względem zdrowia włosów i paznokci jest wiele, dlatego trudno jest dostarczyć ich odpowiednią ilość z żywnością. Suplement diety Floradix Witamina B Complex zawiera kompleks witamin z grupy B, w tym biotynę i witaminę B12. Ten tonik nie tylko poprawi wygląd paznokci i włosów, ale także zadba o utrzymanie odporności i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Wśród roślin wzmacniających włosy i paznokcie polecany jest skrzyp polny, który zawiera bogactwo aminokwasów, a także stanowi źródło krzemu, potasu, wapnia, siarki. Sok ze skrzypu Salus Skrzyp Sok, pomoże przywrócić piękny wygląd włosów po okresie zimowym, a dodatkowo wzmocni układ krwionośny i wesprze pracę wątroby.
Zbalansowana dieta skutecznie poprawia wygląd włosów i paznokci, a także zapewnia im odpowiednią ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami. W biotynę bogate są wątroba, jaja, łosoś, nabiał, orzechy włoskie, orzechy ziemne i nasiona słonecznika, a także pieczarki, bataty i drożdże.
Magnez znajdziemy przede wszystkim w zbożach, zwłaszcza pełnoziarnistym pieczywie czy makaronach, ale również w orzechach np. pistacjowych, maku, pestkach dyni, kakao, sezamie, nasionach roślin strączkowych. Składnik ten obecny jest także w bananach i figach, a wśród warzyw liściastych na uwagę zasługuje jarmuż i szpinak.
Spożywając wątróbkę, jaja i produkty zbożowe z pełnego przemiału dostarczymy również cynk. Dodatkowym jego źródłem są ostrygi, nabiał, rośliny roślin strączkowych. Witaminę B12 zawierają produkty nabiałowe, sery podpuszczkowe, owoce morza, a także wątroba, żółtko i ryby.
Żelazo o wysokiej przyswajalności znajduje się wyłącznie w produktach odzwierzęcych, takich jak nabiał, jaja, sery, wołowina i ryby. Żelazo o niskiej przyswajalności obecne jest w nasionach dyni, orzechach pistacjowych, maku, a także strączkach.
Źródłem selenu są orzechy brazylijskie, owoce morze i ryby, a miedź jest składnikiem obecnym w większej ilości w kakao, migdałach, nasionach słonecznika, natce pietruszki i wątrobie. Witaminę C dostarczymy spożywając truskawki, natkę pietruszki, porzeczki, ziemniaki, brukselkę, paprykę czerwoną;.
W kwas linolowy należy do grupy kwasów Omega 6. Jego źródłem są oleje z krokosza, wiesiołka, konopi, pestek winogron, a także olej z orzechów włoskich i słonecznikowy. Kwas należy do grupy kwasów Omega 3, a jego dobre źródło stanowi śledź i łosoś atlantycki, olej lniany, z orzechów włoskich, rzepakowy, nasiona chia i siemię lniane.
-------
AUTORKA: Mgr inż. Emilia Roenig
Specjalistka w dziedzinie dietetyki klinicznej i psychodietetyki.
W swojej praktyce zawodowej opiera się na najnowszych badaniach naukowych, które jak mocno wierzy, powinny leżeć u podstaw skutecznego doradztwa żywieniowego. Zwolenniczka traktowania dietetyki jako działu medycyny. Posiada doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z ciężkimi oraz przewlekłymi chorobami. Uważa, że zdrowe żywienie powinno przynosić lekkość ciała i ducha, co można osiągnąć stosując przystępne metody.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.