Opublikowany przez: Mama Julki 2013-05-29 15:11:27
Główka noworodka jest całkiem duża – zwykle ma obwód od 32 do nawet 40 cm. Aby mogła przejść przez kanał rodny, kości czaszki nie są u noworodka całkowicie zrośnięte, a połączone elastyczną tkanką, dzięki czemu podczas porodu mogą zbliżyć się do siebie i dopasować do wąskiej drogi, przez którą wychodzi na świat. Miejsca, w których występują takie połączenia to właśnie ciemiączka.
Maluszek ma dwa ciemiączka: przednie i tylne. Przednie jest większe ( ma najczęściej 2 x 2 cm) i ma kształt rombu, a tylne w kształcie trójkąta mniejsze ( ma zwykle ok. 1 cm).
Widoczne jest szczególnie przednie ciemiączko: zwykle ma postać małego zagłębienia w czaszce dziecka. Może się delikatnie uwypuklać podczas płaczu. Jeśli zauważysz zmiany w jego wyglądzie np. stanie się samoistnie bardzo wypukłe lub bardziej wklęsłe, skontaktuj się z lekarzem.
Tempo zrastania się ciemiączek to sprawa indywidualna. Zależy w dużej mierze od genów (cecha rodzinna). Średnio jednak tylne ciemiączko zrasta się pomiędzy 6 tygodniem a 4 miesiącem życia, natomiast przednie pomiędzy 9 a 18 miesiącem życia. Proces ten powinien kontrolować pediatra podczas wizyt kontrolnych.
Ciemiączko jest bez wątpienia miejscem wrażliwym i należy obchodzić się z nim delikatnie. Nie znaczy to jednak, że uszkodzisz je zakładając malcowi czapeczkę, czesząc włoski czy myjąc główkę! Tkanka wypełniająca to miejsce jest elastyczna i dosyć mocna, tak, by mózg dziecka był bezpieczny.
Aleksandra Greszczeszyn
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.